IV Kongres Kobiet: Polki przy Okrągłym Stole
Rozpoczął się IV Kongres Kobiet. Tegorocznym hasłem kongresu jest "Aktywność, przedsiębiorczość, niezależność". Wśród gości Anna Komorowska. Pierwszy dzień zakończy koncert Kayah.
Kongres rozpoczął się po godzinie 9 występem ludowego zespołu Jarzębina.
Na kongres zarejestrowało się ponad 9,5 tys. uczestników. Wśród uczestniczek jest m.in. Anna Komorowska.
Tegoroczne spotkanie ma promować szeroko pojętą przedsiębiorczość kobiet - szczególnie tych z małych miast i wsi. Kongres ma pokazać ich rozmaite inicjatywy: w biznesie, w organizacjach pozarządowych czy w samorządach.
Na tegorocznym Kongresie będzie wielu gości z Afganistanu, Arabii Saudyjskiej, Kuwejtu, Gruzji, Ukrainy oraz innych państw.
Pierwszego dnia zaplanowano sesję pod hasłem "Skąd przychodzimy, dokąd idziemy", "Aktywność, przedsiębiorczość, niezależność" oraz "Różne oblicza sukcesu". Odbędzie się również sesja "Interpelacje do rządu", podczas której pełnomocniczka rządu ds. równego traktowania, Agnieszka Kozłowska-Rajewicz, będzie odpowiadała na pytania.
Odbędą się też m.in. Okrągły Stół organizacji pozarządowych z Europy Środkowo-Wschodniej. Ponadto, Okrągły Stół MSZ pod hasłem "Przedsiębiorczość kobiet - wyzwanie i szansa dla wizerunku naszych krajów" pod merytoryczną opieką wiceminister spraw zagranicznych Beaty Stelmach oraz Okrągły Stół ministrów ds. równości na temat wpływu stereotypów i przemocy wobec kobiet na rynek pracy. Ten ostatni będzie odbywał się pod opieką pełnomocniczki rządu ds. równego traktowania, Agnieszki Kozłowskiej-Rajewicz oraz ministra pracy i polityki społecznej, Władysława Kosiniaka-Kamysza.
W trakcie trwania Kongresu odbędą się również panele dyskusyjne m.in. na temat aktywności zawodowej 45+, macierzyństwa, edukacji, kwot w biznesie, firm rodzinnych, inicjatyw samorządowych kobiet, opieki nad osobami zależnymi czy żłobków.
Dzisiejsze obrady zakończy koncert Kayah.
Natomiast w sobotę zaplanowano sesje na temat stereotypów, przemocy wobec kobiet, równości szans oraz godzenia ról na rynku pracy. Kongres zakończy się w sobotę wieczorem wręczeniem - już po raz czwarty - Nagrody Kongresu Kobiet. W ubiegłych latach otrzymały ją Henryka Krzywonos-Strycharska, prof. Maria Janion, Olga Krzyżanowska.
Jak zawsze, panelom i debatom towarzyszyć będą wystawy, koncerty, będzie także zapewniona profesjonalna opieka nad dziećmi uczestniczek.
Anna Komorowska: stworzyć lepszą politykę rodzinną
- Pamiętajmy, że nie ma jednego modelu życia i życiowych aspiracji kobiet. Mamy prawo do wyboru - zwróciła się do uczestników IV Kongresu Kobiet małżonka prezydenta, Anna Komorowska.
- Chcemy być coraz bardziej aktywne na forum zawodowym i społecznym, nie rezygnując z rodziny i macierzyństwa - powiedziała Komorowska. Pierwsza dama oceniła, że aby stworzyć lepsze warunki do realizacji tych aspiracji, trzeba szukać nowych, lepszych rozwiązań w obszarze polityki rodzinnej.
- Najtrudniejsza jest zapewne praca nad zmianą nadal funkcjonującego w niektórych środowiskach jednostronnego postrzegania roli kobiety. Pamiętajmy, że nie ma jednego modelu życia i życiowych aspiracji kobiet. Mamy prawo do wyboru. Każda z ról sumiennie wypełniana zasługuje na uznanie i szacunek - podkreśliła Komorowska.
Komorowska oceniła, że kobiety mają istotny wpływ na to, jak pojmowana jest ich rola i jaki jest podział ról rodzinnych w najbliższym otoczeniu. Powiedziała, że kobiety za mało mówią o swoich sukcesach. "Budujmy poczucie własnej wartości, doceniajmy swój wkład w życie społeczne. Kongres Kobiet jest do tego doskonałą okazją" - zaznaczyła.
Komorowska mówiła także, że wkład kobiet w rozwój nowoczesnej Polski jest ogromny. - Kobiety odegrały znaczącą rolę w sukcesie polskiej demokracji. Dzięki umiejętnościom godzenia życia zawodowego i rodzinnego, a także działalności obywatelskiej, odegrałyśmy znaczącą rolę w drodze do wolności, a potem także w procesie reformacji - oceniła Komorowska. Zaznaczyła, że ten aspekt roli kobiet jest coraz bardziej doceniany.
Pytana później przez dziennikarzy, czy popiera pojawiające się na Kongresie Kobiet postulaty dot. aborcji, in vitro i czy są one do realizacji przez obecny rząd, parlament Komorowska powiedziała. - To jest pytanie do polityków. Nie sądzę, by cały kongres był jednomyślny w tej kwestii.
Zaznaczyła też, że bardzo wysoko ceni sobie Kongres Kobiet. - To zgromadzenie energetycznych kobiet, które w swoich społecznościach są aktywne i które chcą dalej aktywizację rozwijać - dodała. Zaznaczyła, że kobiety na kongresie otrzymują wsparcie merytoryczne, mają możliwość spotkać się, wymienić doświadczenia, nawiązać kontakty na przyszłość. - To procentuje - powiedziała.
Poza oficjalnymi dyskusjami i panelami Kongres Kobiet jest też okazją do nieoficjalnych spotkań. W foyer Sali Kongresowej swoje stoiska mają organizacje pozarządowe, wydawnictwa oraz liczne stowarzyszenia, które wystawiają rękodzieło czy przetwory.
Niektóre z uczestniczek kongresu już tradycyjnie przyjechały w ludowych strojach, w kapeluszach przewiązanych kolorowymi wstążkami, udekorowanych papierowymi kwiatami-kotylionami, w koszulkach z nadrukami, szarfach, wiankach. Jak co roku odbywa się konkurs na "widzialność i słyszalność" grupy.
"Koko koko, kongres spoko. Siła kobiet hen wysoko"
Kongres otworzył występ ludowego zespołu "Jarzębina", który opracował nową wersję hymnu Euro 2012: "Koko koko, kongres spoko. Siła kobiet hen wysoko. My ustawę wymyślimy. W Sejmie przedłożymy" - zaśpiewały z uczestniczkami.
- Jesteśmy tu drugi rok. Przyjazd na kongres to możliwość oderwania się od tego, co mamy na miejscu, od biedy. Przyjechałyśmy tu z regionu Polski o najwyższym bezrobociu, by przedstawić własne postulaty" - powiedziała Małgorzata z grupy reprezentującej Kowale Oleckie, Wieliczki, Świętajno, Olecko z województwa warmińsko-mazurskiego. Dodała, że w regionie działają na rzecz uaktywnienia kobiet w stowarzyszeniach i grupach lokalnych.
Kobiety przywiozły ze sobą m.in. mrowisko, czyli faworki z miodem, rodzynkami i makiem, sękacz i cukierki krówki.
Rękodzieło i przetwory prezentują z kolei przedstawicielki Stowarzyszenia Przyjaźni Wsi Bukwałd (woj. warmińsko-mazurskie). - U nas kobiety są bardzo aktywne. Organizują spotkania dla siebie, ale też warsztaty dla dzieci i młodzieży, dzięki czemu same się realizują - powiedziała Bogumiła Brewka ze stowarzyszenia. - Przyjechałyśmy tu po inspirację, nowe doświadczenie, rozwój osobisty. Na takim spotkaniu każdy czegoś się uczy - zaznaczyła.
IV Kongres Kobiet odbywa się w stołecznym Pałacu Kultury i Nauki.