Polska"Istnieje realne zagrożenie atakami terrorystycznymi w Polsce"

"Istnieje realne zagrożenie atakami terrorystycznymi w Polsce"

Zagrożenie atakami terrorystycznymi w Polsce
jest realne - powiedział szef Agencji Wywiadu Zbigniew
Siemiątkowski, który przedstawił sejmowej Komisji ds.
Służb Specjalnych informację dotyczącą rozpoznania przez AW
ewentualnego zagrożenia zamachami w Polsce.

31.03.2004 | aktual.: 31.03.2004 17:21

W obradach komisji uczestniczyli też przedstawiciele Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

"Nie wiem, czy powinniśmy się obawiać ataków, ale powinniśmy być na nie przygotowani, bo jesteśmy zaangażowani w rozwiązanie konfliktu irackiego i jesteśmy sojusznikiem Stanów Zjednoczonych. W Hiszpanii (11 marca) miał miejsce zamach terrorystyczny i z tego powinniśmy wyciągnąć wnioski" - powiedział Siemiątkowski.

Członkowie Komisji ds. Służb Specjalnych po wysłuchaniu przedstawicieli ABW i AW także podkreślali, że "w najbliższym czasie możemy liczyć się z tego typu zagrożeniami".

_ "Powinniśmy być przygotowani, że w najbliższym czasie i w ciągu najbliższych lat wszyscy będziemy żyli w cieniu zagrożenia atakami, które aranżowane będą wobec Polski, polskich przedstawicielstw i obywateli przez fundamentalistyczne ośrodki terrorystyczne"_ - powiedział Konstanty Miodowicz (PO).

Zbigniew Wassermann (PiS) zwrócił natomiast uwagę, że zagrożenia atakami terrorystycznymi "to bardzo trudny problem nawet dla najbardziej wyszkolonych służb". "To jest sytuacja, którą trzeba wspomóc finansowo. Potrzebna jest także poprawa prawa. Chodzi o takie rozwiązania prawne, które umożliwią likwidowanie tego zjawiska (zagrożeń zamachami) na etapie przygotowań. Nie można ryzykować i czekać, aż ktoś będzie usiłował dokonać zamachu, bo to może kosztować życie wielu ludzi" - podkreślił.

Jego zdaniem, zaskakujące jest, że takich zmian nie zaproponował rząd, nowelizując ustawę kodeks karny i wprowadzając do niego pojęcie terroryzmu.

_ "To nie jest sytuacja wymagająca panicznej reakcji, ale trzeba sobie zdawać sprawę z tego, że Polska jest w sferze takiego zagrożenia"_ - dodał Wassermann.

Wiceprzewodniczący Komisji Zdzisław Kałamaga (niezrz.) podkreślił, że z informacji, przekazanych w środę Komisji przez ABW i AW, wynika, iż służby współpracują ze sobą i monitorują zarówno granice, jak i osoby, które mogłyby stanowić potencjalne zagrożenie. "Bardzo dobra jest także współpraca ze służbami innych państw" - zapewnił.

Siemiątkowski dodał, że dotychczas AW kilkakrotnie przekazywała informacje ABW i straży granicznej o osobach lub grupach tzw. podwyższonego ryzyka. "To, że w Polsce do tej pory nie było ataku, może być wynikiem szczęścia, ale my temu szczęściu pomagamy" - zaznaczył.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)