ŚwiatIslandia następna w Unii Europejskiej?

Islandia następna w Unii Europejskiej?

Zmagająca się z finansowymi
kłopotami Islandia mogłaby być następnym krajem, który po Rumunii
i Bułgarii wstąpi do Unii Europejskiej - powiedział
komisarz ds. rozszerzenia Olli Rehn.

19.05.2006 18:30

Komisarz powiedział, że choć Islandia nigdy nie występowała o członkostwo w UE, bez wątpienia spełnia wszystkie traktatowe kryteria kraju kandydującego, gdyż jest krajem europejskim, szanującym europejskie wartości.

Rehn przyznał, że następne rozszerzenie po włączeniu Rumunii i Bułgarii będzie mogło nastąpić tylko wówczas, kiedy Unia będzie mieć "nowe porozumienia instytucjonalne" i zrewiduje swój budżet w 2008-2009 roku. To nastąpi przed kolejnym rozszerzeniem, nieważne czy o Chorwację czy Islandię - dodał Rehn.

Premier Islandii Halldor Asgrimsson powiedział we wtorek, że widzi tę wyspę w Unii Europejskiej do 2015 roku. Dodał, że decyzja o przyjęciu euro będzie zależała od tego, jak zachowają się pozostające obecnie poza strefą euro Wielka Brytania, Szwecja i Dania, które są kluczowymi rynkami dla islandzkiego eksportu.

Islandia liczy 300 tys. obywateli, jest członkiem NATO. W tym roku przeżywa trudności finansowe. Narodowa waluta straciła około 20% wartości w stosunku do euro, inflacja przekroczyła 10%, a stopy procentowe osiągnęły w czwartek 12,25%.

Jednak przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Barroso, przebywający w piątek w Kopenhadze, dość ostrożnie podszedł do ewentualnego wejścia Islandii do UE.

Na tym etapie nie przewidujemy dalszego rozszerzenia ponad te kraje, które już rozpoczęły negocjacje, i nie słyszałam o żadnych wystąpieniach ze strony Islandii o członkostwo - powiedział dziennikarzom Barroso.

Oczywiście Islandia jest krajem bardzo szanowanym w Europie i jestem pewny, że reakcja byłaby pozytywna, gdyby pewnego dnia Islandczycy zechcieli wejść (do UE). Od dawna są członkami EFTA (Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu) i mają wspaniałe doświadczenia jako demokracja, ale nie widzę pośpiechu w tej kwestii - dodał szef Komisji.

Premier Asgrimsson powiedział w maju, że Islandia mogłaby przyłączyć się do UE, gdyby kraje nordyckie jako cały region zacieśniły swoją integrację z Unią.

Islandia jest członkiem Europejskiego Obszaru Gospodarczego, który daje jej dostęp do 80% unijnego rynku.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)