Trwa ładowanie...
d28rwr6

Islamiści próbują rekrutować Amerykanów przybywających do Syrii - ujawnia "New York Times"

"New York Times" alarmuje, że islamiści w Syrii, powiązani z Al-Kaidą, próbują rekrutować i szkolić przybywających do kraju Amerykanów, aby następnie wykorzystać ich do przeprowadzania zamachów na terenie Stanów Zjednoczonych. Amerykański dziennik zwraca uwagę, że problem dotyczy nie tylko USA, ale także państw Unii Europejskiej.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Dżihadyści w Syrii
Dżihadyści w Syrii (AFP, Fot: Karam al-Masri)
d28rwr6

Według źródeł "NYT" w amerykańskim wywiadzie, islamiści chcą wykorzystywać dla swych celów obywateli USA, którzy przyjeżdżają do Syrii, aby walczyć z siłami rządowymi Baszara al-Asada. Od chwili wybuchu wojny do kraju przyjechało, albo próbowało się dostać, około 70 obywateli amerykańskich - wynika z informacji wywiadowczych, do których dotarła gazeta.

- Wiemy, że Al-Kaida wykorzystuje konflikt w Syrii do typowania osób do rekrutacji, a następnie indoktrynacji, która ma prowadzić do dalszego radykalizowania ich poglądów i wykorzystywania jako bojowników, działających na terenie USA - powiedział gazecie wysoki rangą przedstawiciel kontrwywiadu, który nie chciał ujawnić swojej tożsamości.

W związku z tymi działaniami władze USA zapewniają, że podejmują odpowiednie kroki w celu zneutralizowania zagrożenia.

d28rwr6

- Koncentrujemy się na wyjaśnieniu, do czego zdolni są nasi obywatele, kogo powinniśmy obserwować, kogo śledzić, a kogo oskarżyć - powiedział dyrektor Federalnego Biura Śledczego (FBI) James B.Comey zapewniając, że dla służby problem ludzi uczestniczących w konflikcie syryjskim traktują priorytetowo.

"NYT" zwraca też uwagę, że problem nie dotyczy tylko Amerykanów, ale także obywateli Unii Europejskiej. Z informacji analityków wynika, że do Syrii wyjechało około 1200 europejskich muzułmanów, aby uczestniczyć w walkach. Z informacji gazety wynika, że część z nich wróciła już do Europy i może stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa UE.

d28rwr6

Podziel się opinią

Share
d28rwr6
d28rwr6
Więcej tematów