Trwa ładowanie...
isis

ISIS zabija rosyjskiego "oficera wywiadu", nagranie publikuje w sieci. Rosjanie dementują

We wtorek amerykański portal SITE, monitorujący strony islamistyczne, zgłosił pojawienie się w sieci nagrania z egzekucji. Żołnierze tzw. Państwa Islamskiego twierdzą, że ofiarą jest Evgeny Petrenko, oficer rosyjskiego wywiadu. Ministerstwo obrony dementuje te informacje.
Share
grupa isis
grupa isisŹródło: Twitter, Fot: Twitter.com
dxlxtbi

Ubrany w czarny kombinezon mężczyzna zostaje zabity na pustyni. Zaraz przed śmiercią namawia innych agentów rosyjskich do poddania się.

Film został nagrany przez "il Furat" - skrzydło propagandowe ISIS odpowiedzialne za pojawienie się w sieci podobnych nagrań, m.in. z egzekucji amerykańskiego dziennikarza Jamesa Foleya, czy pracownika organizacji humanitarnej - Brytyjczyka Davida Hainesa.

"Ten idiota wierzył, że jego państwo go nie porzuci, jeśli zostanie złapany" powiedział narrator, zaraz po tych słowach brodaty mężczyzna poderżnął Rosjaninowi gardło.

dxlxtbi

12-minutowe nagranie, prócz sceny egzekucji, zawiera obrazy zniszczonej Syrii, opisane jako skutki rosyjskich bombardowań. Zdaniem Amerykanów film nie bez przyczyny został opublikowany właśnie teraz - 9 maja jest w Rosji Dniem Zwycięstwa nad nazistowskimi Niemcami. Z tej okazji w Moskwie organizowana jest wielka parada z udziałem Władimira Putina.

- Nigdy nie zapomnimy, że to konkretnie nasi ojcowie, dziadowie i pradziadowie przynieśli Europie wolność, a światu długo oczekiwany pokój. Życie wymaga od naszych sił zbrojnych jeszcze większej siły, byśmy mogli przeciwstawić się terroryzmowi, różnorakim ekstremizmom i neonazistom. Federacja Rosyjska stawi czoła każdemu wyzwaniu, jednak aby zwalczać terroryzm potrzebne jest połączenie sił całej społeczności międzynarodowej - powiedział Putin podczas dzisiejszych obchodów. Nie odniósł się jednak bezpośrednio do nagrania.

Rosyjskie ministerstwo obrony zdementowało informację o tym, że zabity mężczyzna jest funkcjonariuszem rosyjskich służb wywiadowczych. Tożsamość mężczyzny pozostaje niezidentyfikowana.

dxlxtbi

Podziel się opinią

Share
dxlxtbi
dxlxtbi
Więcej tematów