PolskaISE przeciwko podziałom w Europie

ISE przeciwko podziałom w Europie

W najbliższym czasie działalność Inicjatywy Środkowoeuropejskiej powinna być skoncentrowana na krajach, które nie są członkami UE oraz na zapobieganiu nowym podziałom w Europie - uzgodnili przedstawiciele resortów spraw zagranicznych 17 państw, tworzących ISE.

13.06.2003 | aktual.: 13.06.2003 16:32

"Mimo, że nie wszystkie kraje skupione wokół ISE wyraziły oficjalny zamiar starania się o wejście do UE, nie zmienia to faktu, że, czy ktoś chce, czy nie, obowiązkiem ISE jest budowanie mostów i zapobieganie nowym podziałom w Europie. Temu będzie podporządkowana działalność Inicjatywy w najbliższym czasie" - powiedział na konferencji prasowej wiceminister Jan Truszczyński. Dodał, że z krajów skupionych w ISE, póki co, tylko Białoruś nie jest zainteresowana wstąpieniem do UE.

Według Truszczyńskiego, punkt ciężkości działalności ISE powinien obecnie przesunąć się na kraje Europy Wschodniej oraz Bałkany.

Sekretarz wykonawczy ISE Harald Kreid powiedział, że obecnie sytuacja polityczna i ekonomiczna we Wschodniej i Południowo- Wschodniej Europie jest stabilniejsza, więc "ustała część problemów, którymi ISE musiała się zajmować". "Obecnie misją ISE jest tworzenie narzędzi wspomagania krajów, które nie są jeszcze w UE, na ich drodze do Europy" - podkreślił Kreid.

Polska obecnie przewodniczy ISE. Do stolicy Dolnego Śląska przyjechali głównie wiceministrowie SZ. Tylko dwa państwa: Słowacja oraz Bośnia i Hercegowina były reprezentowane przez szefów MSZ. Minister Włodzimierz Cimoszewicz powitał gości w czwartek i wrócił do Warszawy na obrady Sejmu.

Inicjatywa Środkowoeuropejska to forma współpracy regionalnej państw Europy Środkowowschodniej i Południowej, zainicjowana w Budapeszcie w 1989, na spotkaniu wicepremierów i ministrów spraw zagranicznych Austrii, Węgier, Włoch i Jugosławii. Wówczas grupę tę nazwano Quadragonale. Po przyjęciu w 1990 Czechosłowacji - Pentagonale, a od 1991, po wstąpieniu Polski - Heksagonale. Po rozpadzie Czech i Słowacji, oraz po powstaniu Chorwacji i Słowenii, zaczęto stosować uniwersalną nazwę - Inicjatywa Środkowoeuropejska.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)