Trwa ładowanie...
dmtm9o7
dmtm9o7

Isakowicz: Kochanowski wiedział, że prawda nas wyzwoli

Zawsze mówił to, co mówią ludzie poszukujący prawdy, a co jest zapisane w Ewangelii: poznajcie prawdę, a prawda was wyzwoli - mówił w czasie mszy żałobnej za Rzecznika Praw Obywatelskich Janusza Kochanowskiego, ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
dmtm9o7

Janusz Kochanowski jest jedną z 96 ofiar katastrofy prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem.

W trakcie mszy żałobnej w kościele Sióstr Wizytek w Warszawie ks. Isakowicz-Zaleski podkreślił, że Janusz Kochanowski zawsze szukał prawdy. - Ilekroć z nim rozmawiałem, zawsze mówił to, co mówią ludzie poszukujący prawdy, a co jest zapisane w Ewangelii: "poznajcie prawdę, a prawda was wyzwoli". Nie kłamstwo - mówił kapłan.

Podkreślił, że Kochanowski "angażował się w poszukiwanie prawdy", kiedy Kościół katolicki w Polsce przeżywał "kryzys lustracyjny". - Jako pierwszy rozpoczął działania, przed którymi cofali się inni - powiedział. - Prawda bywa trudna, bolesna, ale jest prawdą. I na tym należy budować relacje - mówił.

dmtm9o7

- Ostatnia nasza rozmowa dotyczyła sprawy bardzo trudnej: ludobójstwa dokonanego przez nacjonalistów ukraińskich na Kresach wschodnich. (...) Z czym wyszedł pan rzecznik? W zeszłym roku jako jeden z pierwszych zdecydował się na to, by w murach jego urzędu odbyła się konferencja, na której mówiono prawdę o tych wydarzeniach. Wielu innych się wycofało. (...) Jaki jest owoc tego spotkania? Pan rzecznik jako pierwszy powiedział, że tak jak Żydzi nadają medal "Sprawiedliwi wśród narodów świata", tak on pragnie nadać medal praw człowieka dla tych Ukraińców, którzy ratowali Polaków" - mówił Isakowicz-Zaleski.

Podkreślił, że Kochanowski był "człowiekiem renesansu", który miał mnóstwo zainteresowań i z determinacją walczył o prawa dla osób niepełnosprawnych, dla mniejszości, dla ubogich.

- Straciłem przyjaciela, człowieka niesłychanie dobrego i życzliwego - oświadczył.

- Tylu dobrych ludzi odeszło w jednej chwili, w ułamku sekundy. Wierzymy, że zmartwychwstaną, że już są u boku Pana Jezusa. Będziemy się modlić, by na ich miejsce przyszli następni: dobrzy, uczciwi, życzliwi - powiedział ks. Isakowicz-Zaleski.

Janusz Kochanowski był Rzecznikiem Praw Obywatelskich od 2006 r. Jego ostatnią decyzją było wystosowanie apelu do Ombudsmana Federacji Rosyjskiej, aby wspólnie uznać Katyń za miejsce pojednania i spotkań Polaków i Rosjan. Pogrzeb odbędzie się we wtorek w Częstochowie.

dmtm9o7

Podziel się opinią

Share
dmtm9o7
dmtm9o7
Więcej tematów