Irlandzka wieprzowina trafiła do 12 państw UE
Komisja Europejska poinformowała, że irlandzka wieprzowina była eksportowana do 12 państw UE i kilku spoza Unii.
08.12.2008 | aktual.: 08.12.2008 17:53
- W związku z wykryciem skażenia wieprzowiny dioksynami władze irlandzkie zainicjowały wszelkie niezbędne i możliwe kroki - powiedziała rzeczniczka Komisji Europejskiej Nina Papadulaki. W Irlandii alarm wszczęto w piątek po wykryciu dioksyn w trakcie rutynowej kontroli.
Komisja Europejska zwróciła się do wszystkich krajów Unii o zablokowanie i kontrolę importowanej z Irlandii wieprzowiny i wytwarzanych z niej produktów. - Kraje, które mają u siebie irlandzką wieprzowinę są proszone o jej skontrolowanie na ewentualną obecność polichlorowanych bifenyli i szkodliwych kancerogennych dioksyn - powiedziała unijna komisarz zdrowia Androulla Vassiliou podczas konferencji prasowej w Brukseli.
Ze sklepów wycofano ze sprzedaży i zniszczono irlandzką wieprzowinę i produkty mięsne z datą produkcji po 1 września. Irlandzka agencja odpowiedzialna za bezpieczeństwo żywności (FSAI) wskazuje, że zagrożenie dla ludności jest minimalne i wycofywanie żywności ze sprzedaży podyktowane jest profilaktyką. Unijna komisarz pochwaliła Irlandię za podjęte działania, uważając je za wystarczające.
Źródłem skażenia dioksynami była pasza zwierzęca dostarczona przez firmę Millstream Power Recycling Ltd. w hrabstwie Wexford. Firma bada obecnie, czy nie doszło do naruszenia przepisów BHP. Niepotwierdzone doniesienia sugerują, iż źródłem skażenia mogło było być paliwo używane do napędzania maszyn produkujących karmę.
Kraje UE, które importowały irlandzką wieprzowinę, to Belgia, Wielka Brytania, Cypr, Dania, Estonia, Francja, Niemcy, Włochy, Polska, Portugalia, Szwecja i Holandia. Kraje spoza UE, to Kanada, Japonia, Rosja, Singapur, Korea Południowa, Szwajcaria, Chiny (z Hongkongiem) i USA.