Trwa ładowanie...
dv6vi6h

Irlandia Płn.: starcia przy katolickiej szkole w Belfaście

Północnoirlandzka policja powstrzymała w poniedziałek siłą około 100 protestanckich aktywistów przed próbą niedopuszczenia uczennic do katolickiej szkoły podstawowej w dzielnicy Belfastu, Upper Ardoyne.

Share
dv6vi6h

W pierwszym dniu roku szkolnego uczennice żeńskiej szkoły podstawowej Świętego Krzyża i towarzyszący im rodzice musieli przejść obok szpaleru protestantów, miotających w ich kierunku wulgarne wyzwiska. Policjanci utrzymali wrogi tłum za przesłoną z perspeksu, ale na teren szkoły i na stróżów porządku posypały się butelki. Kobieta-katoliczka została odwieziona do szpitala z raną głowy.

Najkrótsza droga do szkoły prowadzi ulicą Ardoyne Road, przecinającą jedną z protestanckich enklaw mozaikowo podzielonego Belfastu. Protestanci twierdzą, że nie blokują uczennicom drogi do szkoły, gdyż mogą one korzystać z innej, nie budzącej kontrowersji trasy.

Chcąc złagodzić napięcie, komitet zarządzający szkoły zapowiedział, że zaleci rodzicom, by uczennice chodziły na razie inną trasą, przebiegającą głównymi ulicami. (jask)

dv6vi6h

Podziel się opinią

Share
dv6vi6h
dv6vi6h
Więcej tematów