Irlandia ma nowe święto. Ten dzień uczci ofiary COVID-19
Dobra wieść dla obywateli Irlandii - będzie jeden dzień wolny więcej. Rząd Irlandii ogłosił, że 18 marca ustanowiony będzie narodowym świętem, w którym społeczeństwo oddawać będzie cześć osobom zmarłym w pandemii i ludziom pracującym na pierwszej linii frontu walki z koronawirusem. W następnych latach święto będzie wypadać 1 lutego.
20.01.2022 13:28
Pracownicy opieki zdrowotnej, którzy we wszystkich placówkach lecznictwa brali i nadal biorą na siebie najwięcej obowiązków związanych z leczeniem i przeciwdziałaniem zakażeniom COVID-19, będą mieli szansę na finansowe gratyfikacje. Budżet przeznaczy na ten cel 1000 euro.
Jak podał "The Guardian", ta nagroda, która według słów Leo Varadkara, ministra do spraw przedsiębiorczości, handlu i zatrudnienia, będzie "uznaniem zasług tych wszystkich pracowników, wolontariuszy i członków społeczeństwa, którzy pomogli nam w walce z pandemią, a zwłaszcza pracowników pierwszej linii opieki zdrowotnej".
Irlandzka Organizacja Pielęgniarek i Położnych wyraziła zadowolenie z tej rządowej decyzji. "To małe podziękowanie, ale bardzo mile widziane. To coś, na co czekaliśmy w listopadzie zeszłego roku" - powiedziała sekretarz generalna związku, Phil Ní Sheaghdha.
Święto upamiętniające ofiary i ludzi walczących z pandemią wiązać się będzie z dniem wolnym od pracy. W tym roku wyjątkowo przypadnie ono na 18 marca. Stworzy to korzystną okoliczność. Irlandia 17 marca czci swojego patrona, św. Patryka, więc od dawna w tym dniu obywatele nie pracują. Razem z dniem pamięci ofiar COVID-19 złoży się to na długi weekend. Ale tak będzie tylko w tym roku.
Irlandia ma nowe święto. Ten dzień uczci ofiary COVID-19
Od przyszłego roku rząd wyznaczy nowe święto już na 1 lutego, w Dzień Św. Brygidy. To tradycyjna data w celtyckim kalendarzu, poświęcona bogini będącej symbolem kobiecej energii i święto zapowiadające nadejście wiosny.
Święto św. Brygidy zwiększy liczbę dni ustawowo wolnych od pracy i dni ustawowo wolnych od pracy w Irlandii do 10, czyli o dwa więcej niż w Anglii, ale zgodnie z kalendarzem obowiązującym w Irlandii Północnej.