Trwa ładowanie...
d1wcswe

Iran zapłacił, Rosjanie dalej budują elektrownię jądrową

Iran dokonał wpłaty na rzecz rosyjskiej firmy Atomstrojeksport, budującej elektrownię atomową w irańskim Buszerze; jest to pierwsza wpłata od czasu, gdy spór o finansowanie wstrzymał realizację budowy - podała w poniedziałek rosyjska agencja atomowa Rosatom.

d1wcswe
d1wcswe

Fakt, że nasi irańscy partnerzy pokonali trudności, jest pozytywny - oświadczył rzecznik Rosatomu Siegiej Nowikow, dodając, że kwestia wpłat pozostaje w dalszym ciągu daleka od uregulowania. Jak dodał, wpłacona właśnie rata stanowi zaledwie połowę miesięcznej należności, niezbędnej, aby prace budowlane można było prowadzić zgodnie z planem.

Już w lutym rosyjska firma powiedziała, że z powodu zaległości uruchomienie pierwszej elektrowni atomowej w Iranie opóźni się. Jak wyjaśniono, elektrownia nie ruszy we wrześniu, a paliwo nuklearne nie zostanie dostarczone do niej w marcu, jak planowano. Rzeczniczka Atomstrojeksportu informowała, że wykonawca od dwóch miesięcy nie otrzymuje od Teheranu opłat.

W ubiegłym tygodniu pojawiły się doniesienia, że Rosja wycofuje z Buszeru większość swoich ekspertów, którzy pomagają budować reaktor.

Iran odrzucił oskarżenia o zaleganie z płatnościami i oskarżył Rosję o uleganie wpływom Waszyngtonu, który chciał zaostrzenia kursu wobec Iranu. W mediach pojawiły się spekulacje, że spór ma charakter polityczny, czemu zaprzeczały rosyjskie władze.

d1wcswe

Rosja buduje elektrownię w Buszerze od wczesnych lat 90. Prace odraczano wielokrotnie, tłumacząc przerwy względami technicznymi.

Kwestia irańskiego programu nuklearnego od dawna wywołuje niepokój. Zachód oskarża Iran, że jego program atomowy zmierza do budowy bomby atomowej. Teheran odpiera zarzuty, twierdząc, że jego celem jest pokojowe wykorzystywanie energii jądrowej.

W sobotę Rada Bezpieczeństwa ONZ jednomyślnie uchwaliła nowe sankcje handlowe, administracyjne i finansowe wobec Teheranu. Zostaną one zastosowane, jeśli Teheran w ciągu 60 dni nie spełni postulatów społeczności międzynarodowej.

d1wcswe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1wcswe
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj