Iran wzbogaca uran; wspólne stanowisko Zachód przygotuje na spotkaniu w Paryżu
Iran wzbogacił uran do poziomu pozwalającego na wykorzystanie go w elektrowniach atomowych - poinformował szef irańskiej agencji jądrowej. W Paryżu wieczorem spotkają się przedstawiciele stałych członków Rady Bezpieczeństwa ONZ oraz Niemiec, aby sformułować wspólne stanowisko wobec Iranu.
Iran wzbogacił uran do poziomu pozwalającego na wykorzystanie go w elektrowniach atomowych i nie przekroczy jego wzbogacania powyżej pięciu procent - poinformował szef irańskiej agencji jądrowej Gholamreza Aghazadeh.
Wzbogacony po poziomu 3-5 procent uran znajduje zastosowanie w elektrowniach atomowych, natomiast aby uzyskać materiał do produkcji broni atomowej, musi być wzbogacony do co najmniej 80 procent. Zachód obawia się, że Iran dąży do osiągnięcia właśnie tak wysokiego poziomu wzbogacania uranu.
Pod koniec kwietnia Iran poinformował, że wzbogacił uran do ponad czterech procent. Jeszcze wcześniej poinformował Międzynarodową Agencję Energii Atomowej (MAEA), że wzbogaca uran do 3,6 procent, co MAEA potwierdziła.
Najwyższy poziom, do jakiego wzbogacono w Iranie uran, to 4,8% - powiedział we wtorek agencji ISNA Aghazadeh. - Wzbogacanie uranu powyżej 5 procent nie leży w planach Iranu.
Iran, który przez 18 lat ukrywał przed MAEA swoje próby wzbogacania uranu, w zeszłym miesiącu poinformował, że w pilotażowym zakładzie w Natanzie przeprowadził wzbogacanie uranu w kaskadzie 164 wirówek.
Iran mówi, że będzie wzbogacać uran na skalę przemysłową w trzech tysiącach wirówek, które zamierza zainstalować do końca tego roku. Według ekspertów, w tak dużej liczbie wirówek można uzyskać dość materiału rozszczepialnego, aby w ciągu roku wyprodukować bombę atomową. Iran twierdzi jednak, że jego plany dotyczą wyłącznie produkcji paliwa do celów cywilnych i zwiększenia mocy energetycznych kraju.
Trwają prace budowlane i przygotowania do uruchomienia kaskady trzech tysięcy wirówek - powiedział Aghazadeh i ponownie podkreślił, że Iran nie zrezygnuje z wzbogacania uranu.
Oświadczył, że Teheran jest gotów udzielić odpowiedzi na wątpliwości ze strony Zachodu, a wyjście z kryzysu można znaleźć na drodze rozmów. Członkowie Rady Gubernatorów MAEA i Rada Bezpieczeństwa rozumieją, że nie ma innego rozwiązania sprawy irańskiego programu jądrowego niż na drodze negocjacji i współpracy - powiedział.
W zeszłym tygodniu MAEA w raporcie nt. Iranu oświadczyła, że Teheran nie zaprzestał wzbogacania uranu, jak tego żądała społeczność międzynarodowa, i nie podporządkował się postanowieniom RB ONZ, ignorując wyznaczony termin 28 kwietnia, w którym miał wstrzymać swój program jądrowy w obecnej postaci. W związku z tym przedstawiciele USA, Wielkiej Brytanii i Francji chcą, aby RB ONZ uchwaliła rezolucję, która zobowiązywałaby Teheran do wstrzymania wszelkiego wzbogacania uranu.
Wieczorem w Paryżu spotkają się przedstawiciele MSZ pięciu stałych członków RB ONZ oraz Niemiec, aby sformułować wspólne stanowisko wobec Iranu - poinformował rzecznik francuskiego MSZ Jean-Baptiste Mattei.