ŚwiatIran wyklucza rezygnację z wzbogacania uranu

Iran wyklucza rezygnację z wzbogacania uranu

Prezydent Iranu Mohammad Chatami
kategorycznie wykluczył możliwość definitywnej
rezygnacji kraju z wzbogacania uranu. Jednocześnie wyraził
optymizm co do przebiegu i rezultatów rozmów, prowadzonych przez
Iran z Unią Europejską w sprawie irańskiego programu atomowego.

Ponad tydzień temu Iran uznał za "niemożliwą do zaakceptowania" propozycję Unii Europejskiej, która domaga się wstrzymania przez Teheran programu wzbogacania uranu w zamian za cywilną technologię nuklearną. Irański parlament w niedzielę przyjął też ustawę wzywającą rząd do rozwijania cywilnego programu wytwarzania energii jądrowej.

Kolejna, trzecia już tura rozmów irańsko-unijnych w tej sprawie ma odbyć się w najbliższy piątek w Paryżu. Niepowodzenie rokowań może oznaczać przekazanie problemu Radzie Bezpieczeństwa ONZ, która w takiej sytuacji mogłaby nałożyć sankcje na Iran. Decyzję o skierowaniu kwestii irańskiej do RB ONZ mogłaby podjąć Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA) w końcu listopada.

Zabierając głos w tej spornej sprawie, Chatami podkreślił, iż jego kraj "nie może być pozbawiony prawa do realizacji procesów wzbogacania uranu". "Postęp w rokowaniach jest możliwy, pod warunkiem jednak uznania naszych praw" - zastrzegł irański prezydent, dodając, iż jego kraj gotów jest zapewnić Europejczyków, a także cały świat, iż nie wykorzysta technologii jądrowych do pozyskania broni atomowej.

Iran gotów jest zamrozić prace nad wzbogacaniem uranu, jednakże z własnej woli i jedynie tymczasowo - nie może być mowy o podejmowaniu jakichkolwiek decyzji pod presją gróźb; musimy określić konkretne ramy czasowe - dodał Chatami.

Ani rząd, ani społeczeństwo nie pozwolą na to, byśmy zrezygnowali z naszego narodowego prawa, będącego też przedmiotem naszej dumy narodowej - powiedział dziennikarzom Chatami.

Francja, Niemcy i W. Brytania zaoferowały Iranowi traktat handlowy i współpracę w zakresie pokojowego wykorzystania energii nuklearnej, w tym dostarczenie reaktora tzw. lekkowodnego, w zamian za gwarancje ze strony Iranu, iż zrezygnuje z programu wzbogacania uranu, umożliwiającego produkcję paliwa nuklearnego także do celów wojskowych.

Dyplomaci określili pakiet propozycji państw UE mianem "oferty ostatniej szansy" dla Iranu przed kluczowym posiedzeniem Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej 25 listopada.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)