Trwa ładowanie...

Iran: walka z Państwem Islamskim w zamian za postęp w rokowaniach nuklearnych

Iran jest gotów przyczynić się do zwalczania działających w Iraku rebeliantów z Państwa Islamskiego, ale chce najpierw postępu w rokowaniach ze światowymi mocarstwami w sprawie jego programu atomowego - oświadczył irański minister spraw zagranicznych.

Share
Iran: walka z Państwem Islamskim w zamian za postęp w rokowaniach nuklearnych
Źródło: AFP, Fot: Mohammad Berno
d4msi9s

Francja, która jest jednym z sześciu państw negocjujących z Teheranem na tematy nuklearne, wyraziła w środę życzenie, by kraje arabskie, Iran i pięć państw-stałych członków Rady Bezpieczeństwa podjęło skoordynowane wspólne działania przeciwko Państwu Islamskiemu, kontrolującemu znaczne obszary Syrii i Iraku.

- Jeśli zgodzimy się zrobić coś w Iraku, to druga strona w negocjacjach będzie musiała zrobić coś w zamian. Wszystkie sankcje nałożone na Iran w związku z jego przedsięwzięciami nuklearnymi powinny zostać zniesione w zamian za jego pomoc w Iraku - powiedział cytowany przez państwową agencję IRNA minister spraw zagranicznych Mohammad Dżawad Zarif.

d4msi9s

Zbrojna działalność sunnickiego Państwa Islamskiego budzi niepokój zarówno szyickiego Iranu, jak i Stanów Zjednoczonych, które od ponad 30 lat nie utrzymują z Teheranem stosunków dyplomatycznych.

- Wciąż nie jest jasne, co powinniśmy zrobić w Iraku i co oni (tzn. druga strona) powinni zrobić w zamian i jest to trudne zagadnienie - głosi wypowiedź Zarifa, przekazana przez półoficjalną agencję Mehr.

Zachęcając w środę Iran do udziału we wspólnej akcji przeciwko Państwu Islamskiemu francuski minister spraw zagranicznych Laurent Fabius zaznaczył, że kwestie Iraku i programu nuklearnego powinny być rozpatrywane odrębnie. - To są dwa problemy różnej natury i byłoby niebezpieczne wchodzić w system, w którym każda strona wymienia coś z drugą. Zatem bądźmy z tym ostrożni - powiedział Fabius.

USA i niektórzy z ich sojuszników podejrzewają Iran o potajemne dążenie do uzyskania broni atomowej. Teheran zaprzecza temu twierdząc, że wzbogaca uran wyłącznie na potrzeby cywilnej energetyki jądrowej.

Sześć światowych mocarstw - USA, Rosja, Chiny, Wielka Brytania, Francja i Niemcy - prowadzi z Iranem negocjacje w sprawie ograniczenia jego programu atomowego w zamian za złagodzenie międzynarodowych sankcji gospodarczych. Rokowania te są na razie bezowocne i wyznaczony pierwotnie na 20 lipca ostateczny termin zawarcia porozumienia został przesunięty na 24 listopada.

d4msi9s

Podziel się opinią

Share
d4msi9s
d4msi9s
Więcej tematów