Iran twierdzi, że wkrótce rozpocznie instalację nowych wirówek
Szef irańskiego programu nuklearnego oświadczył, że Iran rozpocznie wkrótce instalację ponad 3000 wirówek nowej generacji, stosowanych do wzbogacania uranu - podała w niedzielę agencja Fars. Zachód obawia się, że Iran dąży do wyprodukowania broni jądrowej.
03.03.2013 | aktual.: 04.03.2013 04:33
Ferejdun Abbasi powiedział, że wirówki starszej generacji IR-1 będą stopniowo wycofywane z użycia. Ponad 12 000 takich wirówek znajduje się obecnie w zakładach wzbogacania uranu w Natanz (w środkowej części kraju).
W lutym Abbasi mówił, że rozpoczęto instalację nowszych wirówek IR-2m, które są w stanie wyprodukować daną ilość wzbogaconego uranu w czasie krótszym niż ich poprzedniczki.
Opublikowany w lutym raport MAEA informuje, że w zakładzie wzbogacania uranu w Natanz zamontowano 180 wirówek IR-2m i pustych obudów do nich. W razie pomyślnego uruchomienia urządzenia te pozwoliłyby Teheranowi znacznie przyspieszyć pozyskiwanie materiału, który - jak obawia się Zachód - mógłby zostać użyty do skonstruowania bojowego ładunku nuklearnego. Władze irańskie twierdzą, że wzbogacają uran wyłącznie w celu uzyskania paliwa dla cywilnej energetyki jądrowej.
W raporcie podano również, że Iran ma już 167 kilogramów uranu ze zwiększoną do 20 proc. zawartością rozszczepialnego izotopu U-235, co według MAEA jest stopniem wzbogacenia wymaganym dla paliwa reaktorowego. Do wytworzenia jednej bomby atomowej potrzeba w charakterze materiału wyjściowego od 240 do 250 kg uranu 20-procentowego, który trzeba następnie wzbogacić do około 90 proc.
Ostatnia runda negocjacji z udziałem przedstawicieli Iranu i sześciu mocarstw (USA, Francja, Wielka Brytania, Rosja i Chiny oraz Niemcy) odbyła się pod koniec lutego w Ałma Acie w Kazachstanie. Rozmowy, których celem jest przezwyciężenie kontrowersji wokół irańskiego programu nuklearnego, zakończyły się bez konkretnych rezultatów i mają zostać wznowione 5 kwietnia.
W poniedziałek w Wiedniu odbędzie się planowe posiedzenie Rady Gubernatorów MAEA (Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej).