Iran podwoił podziemny potencjał wzbogacania uranu
Iran dwukrotnie zwiększył liczbę wirówek do wzbogacania uranu w podziemnym bunkrze w swych zakładach nuklearnych w Parczin - poinformowała ONZ-owska Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej z siedzibą w Wiedniu.
Jej raport wskazuje również, że "rozległe działania" - jak określa się domniemane prace dezaktywacyjne - utrudnią ewentualnej misji inspektorów MAEA ustalenie, czy w przeszłości zajmowano się tam konstruowaniem broni jądrowej.
Według najnowszego wydania ukazującego się co kwartał raportu liczba umieszczonych pod ziemią wirówek, która w maju wynosiła 1064, wzrosła do 2140 - czyli ponaddwukrotnie. Jednak nowe wirówki nie zostały jeszcze uruchomione.
Dokument podaje ponadto, że od roku 2010 Iran wyprodukował łącznie blisko 190 kilogramów uranu o podwyższonym stopniu wzbogacenia. Do maja było to tylko 145 kilogramów.
Jak zaznacza Reuters, informacje te świadczą, że Teheran przechodzi do porządku dziennego nad zachodnimi naciskami, by zrezygnował ze swego programu nuklearnego, oraz nad groźbą izraelskiego ataku powietrznego.
Iran odrzuca oskarżenia wspólnoty międzynarodowej o potajemne dążenie do uzyskania broni jądrowej. Twierdzi, iż wzbogacony uran jest mu potrzebny jako paliwo do reaktora doświadczalnego służącego celom medycznym.