Alarmujące liczby. W Iranie w rok powieszono ponad 800 osób
W zeszłym roku w Iranie stracono co najmniej 834 osoby. To ponad 40 procentowy wzrost w porównaniu z 2022 r. Organizacje zajmujące się prawami człowieka wskazują na korelację pomiędzy wybuchem wojny w Strefie Gazy, a wzrostem egzekucji w Iranie. Kara śmierci jest najważniejszym narzędziem w rękach reżimu - twierdzi działacz społeczny.
05.03.2024 | aktual.: 05.03.2024 14:34
Władze Iranu zintensyfikowały stosowanie kary śmierci - ujawnia wspólny raport organizacji z Iran Human Rights (IHR) i Together Against the Death Penalty (ECPM). Według zgromadzonych danych w 2023 r. w Iranie wykonano 834 egzekucje, co stanowi wzrost o 43 procent w porównaniu z rokiem poprzednim. W ciągu 20 lat wyższy wynik odnotowano tylko w 2015 r. Wówczas stracono 972 osoby.
W raporcie podkreślono, że wzrost liczby egzekucji w Iranie odnotowano rok po wybuchu ogólnokrajowych protestów wywołanych śmiercią Mahsy Amini. Zauważono również korelację pomiędzy brakiem międzynarodowej uwagi, która skupiła się na wojnie w Strefie Gazy, a stosowaniem kary śmierci przez Republikę Islamską. "Średnia dzienna liczba egzekucji wzrosła z dwóch osób przed rozpoczęciem wojny w Strefie Gazy do średnio 3-4 egzekucji dziennie podczas wojny" - podało IHR.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Wzrosła liczba egzekucji związanych z narkotykami
W 2023 r. irańskie władze rozszerzyły również zakres zarzutów. Po raz pierwszy od 10 lat kary śmierci wykonano za bluźnierstwo i cudzołóstwo. Niepokojący jest również wzrost egzekucji związanych z narkotykami. Liczba ta powiększyła się w 2023 r. aż 18-krotnie. W związku z nielegalnymi substancjami stracono aż 471 osób. Pomimo umowy o współpracy z Republiką Islamską, Biuro Narodów Zjednoczonych ds. Narkotyków i Przestępczości nie interweniowało w tej sprawie - podkreślono w raporcie.
Kara śmierci to narzędzie w rękach reżimu
Wyniki raportu skomentował norweski naukowiec i działacza na rzecz praw człowieka w Iranie, Mahmood Amiry-Moghaddam. "Irański reżim wykorzystuje karę śmierci, żeby przedłużyć swoje panowanie. Mamy do czynienia z reżimem, który jest opresyjny, skorumpowany i niekompetentny w rozwiązywaniu codziennych problemów ludzi" - powiedział.
Naukowiec podkreślił, że kara śmierci jest najważniejszym narzędziem w rękach reżimu. "Wzbudzanie strachu w społeczeństwie jest jedynym sposobem reżimu na utrzymanie władzy, a kara śmierci jest jego najważniejszym narzędziem. Zwiększenie politycznych kosztów egzekucji poprzez międzynarodową presję może spowolnić machinę zabijania reżimu" - stwierdził.
Źródło: iranhr.net