Iran nadal niepokorny
Iran ponownie odrzucił możliwość podpisania protokołu dodatkowego do Traktatu o
Nierozprzestrzenianiu Broni Nuklearnej (ang. NPT), który
przewiduje niezapowiedziane międzynarodowe kontrole instalacji
nuklearnych.
02.06.2003 | aktual.: 02.06.2003 11:42
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Rzecznik prasowy MSZ Hamid Reza Massefi powiedział, że o wątpliwościach dotyczących irańskiego programu nuklearnego Tehern może rozmawiać z Moskwą, która z nim w tej dziedzinie współpracuje, nie zaś z innymi krajami.
Stany Zjednoczone oskarżają Iran o dążenie do posiadania broni nuklearnej. Zdaniem Waszyngtonu, trwająca z udziałem Rosji budowa elektrowni atomowej w miejscowości Buszer jest wstępem do rozwoju prac nad bronią nuklearną.
Iran jest stroną NPT (Non-Proliferation Treaty), ale nie podpisał protokołu dodatkowego do układu. Dlatego nie jest zobowiązany do przyjmowania niezapowiedzianych międzynarodowych inspekcji.
Układ NPT został podpisany w roku 1968, a wszedł w życie dwa lata później. Dzisiaj jego sygnatariuszami są prawie wszystkie kraje świata.
Celem traktatu jest zapobieganie rozprzestrzenianiu broni jądrowej i promowanie pokojowego wykorzystania energii atomowej. Mocarstwa atomowe - Chiny, Francja, Rosja, Stany Zjednoczone i Wielka Brytania - są zobowiązane do zaniechania przekazywania broni innym krajom albo do niepomagania im w wyprodukowaniu bomby atomowej.
Z kolei kraje pozbawione broni atomowej nie mogą podejmować kroków, których celem byłoby jej uzyskanie, ale mają swobodę, jeśli chodzi o cywilne wykorzystanie energii nuklearnej. Nadzór sprawuje Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA, ang. IAEA) z siedzibą w Wiedniu.