Trwa ładowanie...
Reuters
broń nuklearna
oprac. PJM
16-11-2023 11:11

Iran ma coraz więcej uranu. Ujawniono, na ile bomb jądrowych wystarczy

Iran posiada prawie 130 kilogramów uranu wzbogaconego do 60 procent czystości. Taka ilość, przy dalszym wzbogacaniu pierwiastka, wystarczy do produkcji trzech bomb atomowych. O stanie irańskich zasobów poinformowała Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej.

Zdjęcie satelitarne obiektu nuklearnego w Natanz w IranieZdjęcie satelitarne obiektu nuklearnego w Natanz w IranieŹródło: EAST_NEWS, fot: Maxar Technologies
d2nc43y
d2nc43y

Wzbogacanie posiadanych zasobów uranu przez Iran, przy jednoczesnym braku współpracy z Międzynarodową Agencją Energii Atomowej (MAEA), stanowi powód do niepokoju, nie tylko dla wspomnianej organizacji. To również poważny sygnał dla mocarstw zachodnich, które wielokrotnie wzywały Iran do zmiany kursu.

Zapasy irańskiego uranu wzbogaconego do 60 procent wzrosły o 6,7 kg od 4 września - przekazała agencja Reuters, powołując się na poufny raport MAEA. Oznacza to, że była Persja posiada już łącznie 128,3 kg uranu. Do produkcji jednej bomby atomowej, przy założeniu dalszego wzbogacania, wystarczą 42 kg pierwiastka. "To całkiem spora ilość, zwłaszcza jeśli nie wykorzystuje się jej do niczego" - stwierdził starszy stażem dyplomata cytowany przez agencję Reuters. Odniósł się do faktu, że Iran jest jedynym krajem, który wzbogaca uran do tak wysokiego poziomu bez produkcji broni nuklearnej. Stopień czystości potrzebny do przekształcenia w broń to 90 procent. Teheran ma wystarczającą ilość uranu wzbogaconego do niższych poziomów, aby potencjalnie móc zbudować trzy bomby. Jednak zaprzecza podejrzeniom o produkcję broni.

Tempo wzbogacania pierwiastka w Iranie spadło jednak na początku tego roku, z 9 kg na miesiąc do około 3 - informuje Reuters. W opinii dyplomatów jest to wynikiem negocjacji ze Stanami Zjednoczonymi, na skutek których we wrześniu doszło do wymiany więźniów między obydwoma krajami. Z raportu MAEA wynika, że liczba działających kaskad, czyli klastrów wirówek do wzbogacania uranu, pozostała niezmienna.

d2nc43y

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Polowanie w Strefie Gazy. Izrael pokazał, co robi z tunelami Hamasu

Napięcie między agencją a Teheranem wciąż rośnie. Rada Gubernatorów ONZ, w skład której wchodzi 35 krajów, rok temu przyjęła uchwałę nakazującą Iranowi zastosowanie się do postanowień MAEA. Chodziło o ślady uranu znalezione w trzech niezadeklarowanych miejscach. Od tego czasu agencja zawęziła listę lokalizacji do dwóch, ale poza tym nie poczyniono żadnych postępów. Lista spornych kwestii jest jednak dłuższa i dotyczy, między innymi, usuwania sprzętu monitorującego i wycofywania akredytacji dla doświadczonych inspektorów agencji MAEA.

Zarząd Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej ma spotkać się w przyszłym tygodniu - podaje Reuters. Jednak mało prawdopodobne jest, żeby zachowanie Iranu spotkało się z poważnymi konsekwencjami. Dyplomaci twierdzą, że Stany Zjednoczone i ich europejscy sojusznicy nie będą chcieli w obecnej sytuacji ryzykować eskalacji sporu dyplomatycznego z Teheranem. Cała uwaga skupiona jest na konflikcie pomiędzy Izraelem a Hamasem w Gazie.

d2nc43y

Źródło: Reuters

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2nc43y
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Redakcja Wirtualnej Polski
d2nc43y
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj