Iran i UE bliższe porozumienia?
Po rozmowach koordynatora polityki zagranicznej Unii Europejskiej Javiera Solany z głównym irańskim negocjatorem do spraw nuklearnych Alim Laridżanim, pojawiły się optymistyczne opinie, że przybliżyły one porozumienie w sprawie kontrowersyjnego programu atomowego Iranu.
Solana i Laridżani określili czterogodzinne rozmowy jako "konstruktywne" i "dobre". Obaj wyrazili opinię, że "pozwolą one zmierzać w kierunku lepszego zrozumienia". Kolejna runda rozmów ma odbyć się w ciągu najbliższych 3 tygodni w miejscu, które pozostaje do ustalenia.
Według rzeczniczki Solany, Cristiny Gallach, "Irańczycy zobowiązali się do skutecznej i starannej współpracy" z Międzynarodową Agencją Energii Atomowej (MAEA) w kwestiach dotyczących weryfikacji swego programu atomowego.
Zachód, na czele ze Stanami Zjednoczonymi, podejrzewa, że irański program atomowy zmierza do wyprodukowania broni jądrowej. Teheran odpiera te zarzuty, twierdząc, iż chce wzbogacać uran wyłącznie w celu uzyskania paliwa do siłowni nuklearnych.
Zdaniem Gallach, deklaracja strony irańskiej jest "decydujący krokiem", który umożliwi rozpoczęcie formalnych negocjacji między Teheranem i społecznością międzynarodową "nawet jeśli nie będą one mogły rozpocząć się niezwłocznie". Przypomniała, że Iran musiałby najpierw zaprzestać wzbogacania uranu, czego domagają się od niego rezolucje ONZ.
Laridżani powiedział dziennikarzom, że jego rozmowy z Solną pozwoliły "osiągnąć postęp i wyjaśnić stanowiska". Uważam za możliwe ustanowienie dobrej bazy dla negocjacji - dodał.
W trzech kolejnych rezolucjach Rada Bezpieczeństwa ONZ zażądała od Iranu, by wstrzymał wszelkie prace nad wzbogacaniem uranu. Dwie z tych rezolucji wprowadziły ograniczone sankcje wobec tego państwa.
Rada Bezpieczeństwa prowadzi obecnie konsultacje w sprawie kolejnej rezolucji zaostrzającej sankcje wobec Iranu.
Amerykański dziennik "Washington Post" poinformował, że USA i Wielka Brytania opracowały projekty rezolucji przewidujące m. in. zakaz podróży do i z Iranu, zamrożenie irańskich aktywów w bankach oraz rewizje w irańskich samolotach i statkach.