Trwa ładowanie...
oscary

Iran gratuluje i chwali zdobywcę Oscara

Minister spraw zagranicznych Iranu napisał, że decyzja reżysera dramatu „Klient” o nieobecności na gali Oscarów napawa go dumą. W poniedziałek irański rząd pogratulował Asgharowi Farhadiemu zdobycia nagrody.

Share
Iran gratuluje i chwali zdobywcę Oscara
Źródło: REUTERS
d1y2lwf

Asghar Farhadi w styczniu ogłosił, że zbojkotuje galę w proteście przeciwko dekretowi wydanemu przez prezydenta USA. Donalda Trumpa zakazał w nim wjazdu do USA obywatelom siedmiu krajów muzułmańskich, w tym Iranu.

Minister spraw zagranicznych Iranu Mohammad Dżawad Zarif napisał na Twitterze, że jest dumny z obsady i ekipy „Klienta” z powodu Oscara i postawy wobec zakazu wjazdu dla muzułmanów. W ten sposób nawiązał do decyzji reżysera i grającej jedną z głównych ról aktorki Taraneh Alidoosti o nieuczestniczeniu w oscarowej ceremonii. Dodał też, że od tysiącleci Irańczycy przyczyniają się do rozwoju kultury i cywilizacji.

W podobnym tonie wypowiedział się wiceprezydent Iranu Iszak Dżahangiri. Ocenił, że poprzez bojkot jego kraj broni się przed "nieludzkimi działaniami podjętymi przez prezydenta Donalda Trumpa".

[List](https://film.wp.pl/list-the-6027627704414849c) reżysera

Zamiast Asghara Farhadiego na galę Oscarów przybyły znane osobistości posiadające irańskie i amerykańskie obywatelstwo. A w jego imieniu nagrodę odebrała inżynier Anousheh Ansari, która jako pierwsza kobieta na świecie i obywatelka Iranu poleciała jako turystka w kosmos.

Anousheh Ansari odczytała przemówienie reżysera. "Nie ma mnie tu z szacunku dla ludzi z mojego kraju i obywateli sześciu innych państw, którym okazano brak szacunku poprzez nieludzkie przepisy, zabraniające imigrantom wjazdu do USA" - napisał Asghar Farhadi.

Jest to drugi Oscar dla tego irańskiego reżysera. W 2012 roku otrzymał on nagrodę Amerykańskiej Akademii Filmowej dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego za "Rozstanie". Wtedy pokonał on film Agnieszki Holland „W ciemności

d1y2lwf

Podziel się opinią

Share
d1y2lwf
d1y2lwf
Więcej tematów