Trwa ładowanie...
d19u1l8
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Iran działa wbrew rezolucjom ONZ

• Przez wystrzeliwanie pocisków zdolnych przenosić broń jądrową Iran postąpił wbrew rezolucji RB ONZ
• Takie słowa pojawiły się we wspólnym liście USA, Wielkiej Brytanii, Francji i Niemiec wysłanym m.in. do sekretarza generalnego ONZ Ban Ki Muna
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Ban Ki Mun
Ban Ki Mun (AFP)
d19u1l8

Najnowsze próby balistyczne Teheranu testowały pociski "z natury zdolne do przenoszenia broni jądrowej" i zostały przeprowadzone wbrew rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ nr 2231 - widnieje w liście.

Mocarstwa zaproponowały, by RB podjęła dyskusje ws. udzielenia "stosownej odpowiedzi" na niewypełnienie przez Iran swoich zobowiązań - pisze Reuters.

Dokument wysłano także do ambasadora Hiszpanii przy ONZ Romana Oyarzuna Marchesiego, jako że to Hiszpania była wyznaczona do koordynowania dyskusji ws. omawianej rezolucji.

d19u1l8

W liście dodano, że wspomniane próby balistyczne nie naruszały samego porozumienia nuklearnego między Iranem, Wielką Brytanią, Francją, Niemcami, Rosją i USA, ale odpowiednie postanowienia cytowanej rezolucji.

Uchwalona w lipcu ubiegłego roku rezolucja nr 2231 jest podstawą procesu łagodzenia sankcji wobec Iranu w zamian za demontaż programu nuklearnego. "Wzywa" Teheran do powstrzymania się od określonych działań związanych z produkcją rakiet balistycznych. Państwa zachodnie uważają to za równoważne z zakazem, ale według zaangażowanych w działalność RB dyplomatów Chiny oraz inne państwa członkowskie zgadzają się z opinią Rosji i Iranu, że takich prac nie zakazano.

W zawartym 14 lipca 2015 roku porozumieniu Iran zobowiązał się do ograniczenia swojego programu nuklearnego i zrezygnowania z dążenia do uzyskania broni nuklearnej. Teheran przystał wówczas także na wiele technicznych ograniczeń, zachowując prawo do pokojowego programu nuklearnego. W zamian rozpoczął się proces znoszenia międzynarodowych sankcji gospodarczych nałożonych na Teheran przez Zachód.

Jednak po przeprowadzonej na jesieni ubiegłego roku serii prób irańskich pocisków balistycznych USA nałożyły sankcje na 11 spółek i pojedynczych osób wspierających program rakietowy Teheranu. Ale w marcu b.r. Iran przeprowadził kolejne testy tego typu pocisków. Zdaniem irańskiego MSZ próby te nie naruszają rezolucji ONZ.

d19u1l8

Podziel się opinią

Share

d19u1l8

d19u1l8
Więcej tematów