WP
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

"Iran buduje niby-lotniskowiec, przeznaczenie nieznane"

Iran buduje makietę amerykańskiego lotniskowca o napędzie atomowym. Przeznaczenie tego projektu pozostaje tajemnicą, ponieważ replika nie będzie działać - informują źródła w USA, które powołują się na zdjęcia satelitarne.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
USS Nimitz - amerykański lotniskowiec
USS Nimitz - amerykański lotniskowiec (PAP, Fot: DPA/Ron Sachs/CNP)
WP

Według strony amerykańskiej makieta lotniskowca typu Nimitz powstaje w stoczni niedaleko miasta Bandar Abbas nad cieśniną Ormuz. Analitycy ds. wywiadowczych po raz pierwszy zaobserwowali tajemniczą budowę latem. Replika coraz bardziej przypomina kształtem amerykański lotniskowiec; na pokładzie startowym widać nawet makietę samolotu - twierdzą źródła amerykańskie.

Irańska makieta nie ma napędu atomowego i jest długości około dwóch trzecich oryginału. Przypomina bardziej barkę wyposażoną tak, aby przypominała lotniskowce. Amerykańskie źródła wywiadowcze uważają, że Iran nie jest w stanie wybudować własnego lotniskowca.

Amerykanie przyznają, że nie wiedzą, jaki jest cel budowy. - Sądzimy, że Irańczycy będą próbowali uczynić z tego użytek propagandowy - twierdzą źródła.

WP

Amerykańscy analitycy przypuszczają, że makieta, którą Piąta Flota USA stacjonująca w Bahrajnie, już ochrzciła "cel-barka", może zostać odholowana na pełne morze, zakotwiczona i wysadzona w powietrze. Sfilmowana eksplozja może posłużyć w celach propagandowych, np. w przypadku załamania się rozmów z Zachodem na temat irańskiego programu nuklearnego - spekuluje "New York Times".

Iran w przeszłości wykorzystywał barki jako cele dla pocisków w czasie manewrów wojskowych, po czym nagrania z takich ćwiczeń były emitowane w państwowych mediach - mówią źródła w amerykańskiej marynarce wojennej.

Polub WP Wiadomości
WP
WP