Trwa ładowanie...
d1fc1w0

Irak zamyka granicę z Iranem. Masowe protesty

Demonstranci z Bagdadu powrócili na most prowadzący do Zielonej Strefy, z którego zostali usunięci tydzień wcześniej. W związku z protestami zamknięto przejście graniczne z Iranem.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Od początku października w protestach zginęły setki osób
Od początku października w protestach zginęły setki osób (East News)
d1fc1w0

Według AP, manifestanci zbliżyli się do Zielonej Strefy, czyli pilnie strzeżonej dzielnicy rządowo-dyplomatycznej, w której znajdują się m.in. parlament i ambasady. W sobotę protestujący przejęli kontrolę nad strategicznie istotnymi placem Chilani i mostem Sinak. Zajęli także wysoki budynek w sąsiedztwie mostu.

Siły bezpieczeństwa próbują utrzymać pozycję, by nie dopuścić protestujących do Zielonej Strefy. W związku z trwającymi w Iraku i Iranie protestami, Bagdad w sobotę do odwołania zamknął dla podróżujących w obie strony przejście graniczne w mieście Szalamczeh. Jak podaje agencja Reutera, zamknięcia granicy domagał się Teheran.

d1fc1w0

Falę antyrządowych protestów w Iraku wywołały fatalne warunki bytowe mieszkańców kraju. Irakijczycy muszą zmagać się z biedą, bezrobociem oraz nieregularnymi dostawami prądu i wody pitnej. W związku z trudną sytuacją oskarżają polityków o korupcję, która powstrzymuje odbudowę kraju po latach konfliktów religijnych i wyniszczającej wojnie z Państwem Islamskim.

Zamieszki pochłonęły już setki istnień. Reuters podaje, że od początku października w protestach ginie średnio 50 osób tygodniowo.

Aleksander Kwaśniewski: oczekuję, że ta kadencja będzie lepsza

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1fc1w0

Podziel się opinią

Share

d1fc1w0

d1fc1w0
Więcej tematów