Trwa ładowanie...
29-11-2013 10:58

Irak: w miasteczku pod Bagdadem odnaleziono 18 ciał porwanych osób

Ciała 18 osób odnaleziono w okolicach miasteczka Miszahda, ok. 30 kilometrów na północ od Bagdadu. Ofiary porwano z domów zaledwie kilka godzin wcześniej - donosi tamtejsza policja. Wszystkie ciała mają śmiertelne rany postrzałowe głowy lub klatki piersiowej. Wśród zabitych są dwaj wodzowie plemienni, czterech policjantów i wojskowy major.

Irak: w miasteczku pod Bagdadem odnaleziono 18 ciał porwanych osóbŹródło: AFP, fot: Ahmad Al-Rubaye
d3xpek3
d3xpek3

Zabici zostali uprowadzenie ze swoich domów przez uzbrojonych ludzi w samochodach, przypominających pojazdy wojskowe. Tłumaczyli rodzinom, że chodzi o przesłuchania w różnych dochodzeniach - podały źródła w służbach bezpieczeństwa.

Ciała ofiar, jak podają źródła policyjne i szpitalne, znaleziono na polach w pobliżu miejscowości Miszahda, której ludność stanowią głównie sunnici.

Niespotykana fala przemocy

Do podobnych ataków dochodziło często w Iraku w latach 2006-2007, gdy kraj stał na krawędzi wojny domowej. Brygady śmierci rekrutujące się zarówno spośród szyitów, jak i sunnitów napadały na ludzi w domach i porywały swe ofiary na ulicach. W ostatnich miesiącach można zaobserwować wyraźny wzrost tego typu zbrodni, co budzi obawy o powtórzeniu się ogromnej fali przemocy na tle religijnym.

W ostatnich kilku miesiącach w Iraku ginie średnio 900 ofiar miesięcznie, większość nz powodu wyznaniowego konfliktu między wyznawcami islamu w wersji sunnickiej i szyickiej. Do tej pory w 2013 roku zginęło ponad 6,5 tys. cywili, co już na miesiąc przed jego zakończeniem jest najbardziej krwawym bilansem od 2008 roku.

d3xpek3

Wielu zabitych w tym roku padło ofiarą zamachów przeprowadzonych za pomocą samochodów pułapek, które są najczęściej wykorzystywane przez sunnickich bojowników należących do odłamu Al-Kaidy pod nazwą Islamskie Państwo Iraku i Lewantu (ISIS)
.

Coraz częstsze akty przemocy skierowane są zazwyczaj przeciwko szyickiej większości i instytucjom zdominowanego przez nią rządu. Ataki te podejmują sunniccy rebelianci zachęceni przykładem swych syryjskich współwyznawców, którzy walczą z popieranym przez szyicki Iran reżimem prezydenta Baszara al-Asada. Iraccy sunnici czują się marginalizowani przez rząd premiera Nuriego al-Malikiego, a ponadto sunniccy ekstremiści z Al-Kaidy uznają często szyitów za heretyków.

Źródło: bbc.co.uk, PAP, WP.PL

d3xpek3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3xpek3
Więcej tematów