Trwa ładowanie...

Irak: Państwo Islamskie zniszczyło starożytne mury Niniwy

Dżihadyśći z Państwa Islamskiego zburzyli znaczną część murów starożytnego miasta Niniwy, stolicy Asyrii (dzisiejszy Irak) - podaje serwis IraqiNews.com, powołując się na kurdyjskie źródła. To nie pierwszy raz, gdy z Iraku lub Syrii napływają doniesienia o niszczeniu zabytków przez islamistów.

Share
Irak: Państwo Islamskie zniszczyło starożytne mury NiniwyŹródło: Wikimedia Commons, fot: JoAnn S. Makinano, U.S. Air Force
d10ym0s

By zniszczyć zabytkowe mury, islamiści użyli materiałów wybuchowych - powiedział IraqiNews.com przedstawiciel Demokratycznej Partii Kurdystanu.

W podobny sposób, za pomocą ładunków wybuchowych, w 2001 r. afgańscy talibowie zniszczyli słynne, mające 1500 lat posągi Buddy.

d10ym0s

Niniwa była jedną ze stolic Asyrii, starożytnego państwa na północy Mezopotamii. Obecnie to stanowisko archeologiczne, które znajduje się w północnej części Iraku, niedaleko Mosulu. Tereny te stały się miejscem ofensywy Państwa Islamskiego, które ogłosiło na nich, a także kontrolowanych przez islamistów obszarach Syrii, powstanie kalifatu. Samozwańczym kalifem został Abu Bakr Al-Baghdadi.

W samym Mosulu Państwo Islamskie wyburzyło w zeszłym roku m.in. grobowiec proroka Jonasz.

Także w Syrii - jak informowało we wrześniu ubiegłego roku Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka - islamiści mieli zniszczyli kilkadziesiąt miejsc kultu religijnego, grobowców i meczetów sufickich oraz szyickich (czytaj więcej)
.

Źródła: IraqiNews.com.

d10ym0s
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d10ym0s
d10ym0s
Więcej tematów