Trwa ładowanie...
d38k8lo

Irak: Państwo Islamskie mogło użyć broni chemicznej przeciwko żołnierzom USA

• Bojownicy tzw. Państwa Islamskiego (IS) mogli użyć przeciwko żołnierzom USA w Iraku broni chemicznej
• Trwają badania okoliczności incydentu - poinformował w środę przedstawiciel Pentagonu
• Przeciw żołnierzom USA użyto najprawdopodobniej gazu musztardowego
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Irak: Państwo Islamskie mogło użyć broni chemicznej przeciwko żołnierzom USA
(AFP, Fot: AHMAD AL-RUBAYE)
d38k8lo

Według opublikowanego komunikatu pocisk rakietowy, zawierający - jak się podejrzewa - gaz musztardowy, spadł na teren bazy lotniczej Qayara, w pobliżu Mosulu. Nikt nie został ranny.

Według telewizji CNN pierwszy test fragmentów pocisku dał wynik pozytywny, czyli obecność "czynnika gazu musztardowego", jednak drugi nie potwierdził go. Fragment pocisku przesłano do laboratorium do dalszych badań.

Gdyby badania potwierdziły podejrzenia, byłby to pierwszy przypadek użycia broni chemicznej przeciwko siłom koalicji w Iraku. W bazie stacjonuje kilkuset żołnierzy USA.

d38k8lo

Państwo Islamskie miało już stosować gaz musztardowy w ub. roku podczas walk z siłami kurdyjskimi w Iraku, a wcześniej w Syrii. Mosul, drugie pod względem wielkości miasto w Iraku, jest od dwóch lat opanowane przez dżihadystów z IS. Wojska irackie przygotowują się do ofensywy mającej ich stamtąd wyprzeć. Amerykanie pełnią rolę wspierającą i szkoleniową.

Gaz musztardowy, po raz pierwszy użyty przez Niemców w 1917 r. podczas I wojny światowej, może w wystarczającym stężeniu spowodować śmierć, lub trwałe kalectwo.

d38k8lo

Podziel się opinią

Share

d38k8lo

d38k8lo
Więcej tematów