Trwa ładowanie...
d2sstcq

Irak: Państwo Islamskie mogło użyć broni chemicznej przeciwko żołnierzom USA

• Bojownicy tzw. Państwa Islamskiego (IS) mogli użyć przeciwko żołnierzom USA w Iraku broni chemicznej • Trwają badania okoliczności incydentu - poinformował w środę przedstawiciel Pentagonu • Przeciw żołnierzom USA użyto najprawdopodobniej gazu musztardowego
Share
Irak: Państwo Islamskie mogło użyć broni chemicznej przeciwko żołnierzom USA
Źródło: AFP, Fot: AHMAD AL-RUBAYE
d2sstcq

Według opublikowanego komunikatu pocisk rakietowy, zawierający - jak się podejrzewa - gaz musztardowy, spadł na teren bazy lotniczej Qayara, w pobliżu Mosulu. Nikt nie został ranny.

Według telewizji CNN pierwszy test fragmentów pocisku dał wynik pozytywny, czyli obecność "czynnika gazu musztardowego", jednak drugi nie potwierdził go. Fragment pocisku przesłano do laboratorium do dalszych badań.

Gdyby badania potwierdziły podejrzenia, byłby to pierwszy przypadek użycia broni chemicznej przeciwko siłom koalicji w Iraku. W bazie stacjonuje kilkuset żołnierzy USA.

d2sstcq

Państwo Islamskie miało już stosować gaz musztardowy w ub. roku podczas walk z siłami kurdyjskimi w Iraku, a wcześniej w Syrii. Mosul, drugie pod względem wielkości miasto w Iraku, jest od dwóch lat opanowane przez dżihadystów z IS. Wojska irackie przygotowują się do ofensywy mającej ich stamtąd wyprzeć. Amerykanie pełnią rolę wspierającą i szkoleniową.

Gaz musztardowy, po raz pierwszy użyty przez Niemców w 1917 r. podczas I wojny światowej, może w wystarczającym stężeniu spowodować śmierć, lub trwałe kalectwo.

d2sstcq

Podziel się opinią

Share
d2sstcq
d2sstcq
Więcej tematów