Trwa ładowanie...
d3spdpj

Irak: Odkryto groby ofiar terrorystów Państwa Islamskiego

Na terenach kontrolowanych przez Państwo Islamskie w Iraku odkryto 202 masowe groby ofiar terrorystów. Wśród pochowanych są kobiety, dzieci, osoby niepełnosprawne fizycznie i umysłowo, iraccy żołnierze i policjanci oraz zagraniczni pracownicy. Łącznie znaleziono kilkanaście tysięcy ciał.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Irak: Odkryto groby ofiar terrorystów Państwa Islamskiego
Irak: Odkryto groby ofiar terrorystów Państwa Islamskiego (East News)
d3spdpj

O odkrytych grobach napisano w raporcie, którzy przygotowały Biuro ONZ ds. Praw Człowieka i Misja Wsparcia Narodów Zjednoczonych dla Iraku (UNAMI). Zaprezentował go Wysoki Komisarz Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka.

Z raportu wynika, że najwięcej grobów odkryto w prowincji Niniwa, bo aż 95. Dalej wiele z nich znaleziono na terenie prowincji Kirkuk (37), Salah ad-Din (36) i Anbar (24). Według UNAMI i UNHCHR w tych grobach mogło być nawet 12 tysięcy ciał.

Wszystkie ciała mają szczególnie ważne znaczenie dla określenia charakteru dokonanych zbrodni przez terrorystów, które można zaliczać do kategorii ludobójstwa i zbrodni przeciwko ludzkości.

d3spdpj

- W tych mogiłach spoczywają szczątki osób bezlitośnie zabitych za to, że nie wyznawali wypaczonej ideologii i prawa Państwa Islamskiego, a także przedstawicieli mniejszości etnicznych i religijnych - powiedziała Michelle Bachelet, komisarz ds. praw człowieka ONZ. - Ich rodziny mają prawo wiedzieć, co przydarzyło się ich bliskim. Prawda, sprawiedliwość i reparacje są szczególnie ważne, żeby odkupić zbrodnicze czyny popełnione przez Państwo Islamskie - dodała.

ONZ i organizacje przyboczne podejrzewają, że tego typu masowych grobów na terenie Iraku może być znacznie więcej. Trwają ich poszukiwania. Wzywają także do wsparcia w postaci udostępnienia środków i technologii, które mogą pomóc w ekshumacji, transporcie, przechowywaniu, rozpoznawaniu ciał oraz zwróceniu szczątków rodzinom zamordowanych.

Raport zawiera również rekomendacje, jak skuteczniej wyciągać szczątki z mogił, także w obecności śledczych i specjalistów od rozminowywania.

d3spdpj

Podziel się opinią

Share
d3spdpj
d3spdpj
Więcej tematów