Trwa ładowanie...
d6efdwj

Irak: Kurdowie planują kontrofensywę przeciw islamistom

Kurdyjscy bojownicy planują kontrofensywę przeciw islamistom ze zbrojnej organizacji Państwo Islamskie, walczącym na północy Iraku - podała agencja Reutera za przedstawicielami kurdyjskich władz. Kurdów w walce wesprze irackie lotnictwo.
Share
Kurdyjskie flagi na północy Iraku
Kurdyjskie flagi na północy IrakuŹródło: AFP, Fot: Mustafa Ozer
d6efdwj

Siły kurdyjskie były dotychczas rozmieszczone na dużym terytorium, ale teraz rozpocznie się ich koncentracja w celu odparcia islamistycznej ofensywy - powiedział Reuterowi jeden z informatorów.
Walka o tamę

Dżihadyści z Państwa Islamskiego w niedzielę przejęli kontrolę nad największą w Iraku tamą na rzece Tygrys koło Mosulu, a także zdobyli trzy miasta i pole naftowe na północy kraju. Wcześniej obszar ten był kontrolowany przez Kurdów.

Bojownicy kurdyjscy, peszmergowie, twierdzą, że zmusili islamistów do wycofania się z okolic tamy. Nie udało się tego potwierdzić.

d6efdwj

Opór kurdyjskich sił

Zdaniem jednego z kurdyjskich oficerów, z którymi rozmawiał Reuters, kilka brygad peszmergów jest w stanie w ciągu kilku dni odebrać islamistom zajęte w niedzielę terytoria, a nawet przejąć kontrolę nad Mosulem, największym miastem w północnej części Iraku.

Kurdyjscy bojownicy stanowili do tej pory ważną linię oporu wobec zagrożenia ze strony dżihadystów, którzy chcą uderzyć na Bagdad. Jednak niedzielne walki podają w wątpliwość - jak zauważa Reuters - wartość bojową peszmergów i zwiększają presję na irackich przywódców, by utworzyć koalicyjny rząd, który mógłby wystąpić przeciwko Państwu Islamskiemu.

Bojownicy Partii Pracujących Kurdystanu (PKK) zaapelowali w oświadczeniu do "wszystkich Kurdów na północy, wschodzie, południu i zachodzie", aby w odpowiedzi na ostatnie sukcesy islamistów powstali przeciw dżihadystom.

d6efdwj

Wsparcie Bagdadu

Również w poniedziałek premier Iraku Nuri al-Maliki rozkazał siłom powietrznym swego kraju wesprzeć kurdyjskie siły w walce z islamistami. - Naczelny dowódca (irackich) sił zbrojnych wydał rozkazy dowództwu sił powietrznych i jednostek lotniczych, aby udzieliły peszmergom wsparcia z powietrza - poinformował rzecznik irackiej armii Kasem Atta.

Walka z islamistami

Państwo Islamskie, które swą zbrojną rebelię prowadzi od czerwca, kontroluje już znaczne obszary na północy i zachodzie kraju.

d6efdwj

Źródła w irackim wywiadzie i siłach bezpieczeństwa alarmują tymczasem, że bojownicy tej organizacji korzystają z ukrytych tuneli, by od kilku tygodni przemieszczać sprzęt, ludzi i zapasy na wiejskie tereny w dolinie Eufratu, na południowych obrzeżach Bagdadu. Sieć tuneli powstała w latach 90. z rozkazu Saddama Husajna w celu ukrycia broni przed inspektorami ONZ.

Podjętą uprzednio ofensywę islamistów na Bagdad powstrzymano pod miastem Samarra, ok. 100 km na na północy zachód od Bagdadu.

akl/ mc/

d6efdwj

Podziel się opinią

Share
d6efdwj
d6efdwj
Więcej tematów