IPN: zobaczcie dokumenty Jaruzelskiego-"Wolskiego"
Rejestr agentów Informacji Wojskowej, z którego wynika, że gen. Jaruzelski był tajnym współpracownikiem, materiały dotyczące śmierci Stanisława Pyjasa i fotografie z ekshumacji w Katyniu pokaże IPN podczas zbliżającej się Nocy Muzeów w Warszawie - informuje tvp.info. Impreza odbędzie się z soboty na niedzielę.
15.05.2009 | aktual.: 15.05.2009 13:30
- To będą oczywiście oryginalne eksponaty. Ze względu na wartość nie będzie można ich jednak niestety wziąć do ręki. Zostaną umieszczone w gablotach - zapowiada rzecznik IPN Andrzej Arseniuk. - Dobierając eksponaty postanowiliśmy pokazać, że historia nie jest nudną akademicką dziedziną - dodaje.
W najbliższy weekend podczas Nocy Muzeów w swoim budynku przy ul. Towarowej w Warszawie Instytut Pamięci Narodowej zaprezentuje m.in. centralny rejestr agenturalnej sieci organów Informacji Wojska Polskiego, którego odnalezienie wywołało przed kilkoma laty medialną burzę. Pod numerem 22858 znajduje się tam bowiem zapis wskazujący, że tajnym współpracownikiem pod pseudonimem „Wolski” był od 1946 roku gen. Wojciech Jaruzelski.
Będzie też można obejrzeć materiały dotyczące śmierci Stanisława Pyjasa. Ten temat wrócił przed kilkoma miesiącami za sprawą głośnego filmu „Trzech Kumpli”, w którym postawiono tezę, że Pyjas został zabity, gdy zaczął podejrzewać o donosicielstwo swojego przyjaciela, tajnego współpracownika SB Lesława Maleszkę.
IPN zaprezentuje też donosy Zofii O’Bretenny, żony znanego historyka Pawła Jasienicy, która - jako tajna agentka - informowała SB o swoim mężu.
Podczas Nocy Muzeów w IPN będzie można też zobaczyć eksponaty związane z drugą wojną światową. Wśród nich znajdą się fotografie z ekshumacji grobów katyńskich i raport Jürgena Stroopa z likwidacji getta warszawskiego. Stroop to zbrodniarz hitlerowski, który w 1949 roku był przetrzymywany w jednej celi z Kazimierzem Moczarskim, autorem książki „Rozmowy z katem”.
- W Centrum Edukacyjnym IPN przy ul. Marszałkowskiej 21/25 zaprezentowana będzie z kolei wystawa, podczas której zwiedzający będą mogli cofnąć się w czasie do września 1939 roku, a następnie przeżyć podróż przez historię aż do roku 1989. Będzie może wydrukować ulotkę lub obejrzeć celę przesłuchań Urzędu Bezpieczeństwa - dodaje Andrzej Arseniuk.
W tegorocznej, szóstej edycji Nocy Muzeów, weźmie udział 141 placówek kulturalnych, w tym stołeczne muzea i galerie. Po raz pierwszy otwarty będzie m.in. Instytut Adama Mickiewicza, Sejm i Archiwum Polskiej Akademii Nauk.
Wiktor Ferfecki