IPN zbada swoje zasoby w sprawie Kornatowskiego
O przeprowadzenie retrospektywnego przeglądu
zasobów IPN-u, mającego związek ze sprawą Komendanta Głównego
Policji Konrada Kornatowskiego, zwrócił się do prezesa Instytutu
minister SWiA Janusz Kaczmarek.
29.03.2007 | aktual.: 29.03.2007 15:11
W sprawie tej mamy do czynienia z sytuacją słowo przeciwko słowu i dlatego w jej wyjaśnieniu musimy oprzeć się na dokumentach, które zbada powołana przeze mnie komisja. Chciałbym, aby przegląd dokumentów w tej sprawie zrobił także IPN, o co zwróciłem się do prezesa Kurtyki - powiedział minister Kaczmarek.
Chodzi o informacje, że obecny szef policji mógł być zamieszany w sprawę ukrywaniem zabójstwa Tadeusza Wądołowskiego na posterunku MO w 1986 r.; pojawiły się one w tzw. raporcie Rokity, będącym sprawozdaniem działającej w latach 1989-1991 sejmowej komisji nadzwyczajnej do zbadania działalności MSW i dokumentującym przestępstwa aparatu bezpieczeństwa w PRL. Sprawę ujawniły środowy "Dziennik" i tygodnik "Wprost" na swoich stronach internetowych.
Sejmowa komisja nadzwyczajna do zbadania działalności MSW, kierowana w latach 1989-1991 przez Jana Rokitę, ustaliła, że skutkiem działań funkcjonariuszy komunistycznego MSW od wprowadzenia stanu wojennego do 1989 r. było 91 udokumentowanych przypadków zgonów ludzi, przeważnie blisko związanych z opozycją. Wyjaśniono niewielką część tych przypadków.