IPN za udostępnieniem teczek komisji śledczej ds. PKN Orlen
Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej opowiedziało się za udostępnieniem sejmowej komisji śledczej ds. PKN Orlen teczek służb specjalnych PRL na temat 32 osób, które były lub będą przesłuchiwane przez komisję - poinformował przewodniczący kolegium Sławomir Radoń.
Była różnica zdań, ale przeważyła opinia biura prawnego IPN, że nie powodów prawnych, by nie udostępniać komisji tych materiałów - powiedział Radoń. Podkreślił, że stanowisko kolegium w tej sprawie nie jest wiążące dla prezesa IPN Leona Kieresa.
To tylko opinia kolegium - tak prezes Instytutu Pamięci Narodowej Leon Kieres skomentował informację, że kolegium IPN opowiedziało się za udostępnieniem sejmowej komisji śledczej ds. PKN Orlen teczek służb specjalnych PRL.
Kieres na razie nie ujawnia, jaka będzie jego ostateczna decyzja w tej sprawie. Będę jeszcze rozmawiał z przewodniczącym komisji - zapowiedział.
W styczniu, pod nieobecność 6 członków komisji, w tym jej szefa Józefa Gruszki (PSL), na wniosek Romana Giertycha (LPR) przewodniczącego wówczas obradom, posłowie zdecydowali, że wystąpią do IPN o dokumenty dotyczące 32 osób, które już były lub niebawem będą przesłuchane przez komisję jako świadkowie. Chodzi m.in. o materiały dotyczące prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego, premiera Marka Belki, b. premiera Jerzego Buzka, b. szefa MSW Krzysztofa Kozłowskiego, b. szefa gabinetu prezydenta Marka Ungiera, b. szefa Agencji Wywiadu Zbigniewa Siemiątkowskiego, szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego Andrzeja Barcikowskiego, szefa SLD Józefa Oleksego.