IPN wydał unikalne dokumenty z Powstania Warszawskiego
„Powstanie Warszawskie 1944 w dokumentach z archiwów służb specjalnych” – to najnowsza publikacja Instytutu Pamięci Narodowej. Na stronach tego unikalnego wydawnictwa można znaleźć dokumenty z zasobu archiwalnego IPN oraz z Centralnego Archiwum Federalnej Służby Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej. Są to głównie meldunki, protokoły przesłuchań, ale także protokoły posiedzeń sądowych w procesach przeciwko zbrodniarzom wojennym odpowiedzialnym za likwidację powstania.
Publikacja powstała w wyniku prac polsko-rosyjskiej grupy roboczej (Biuro Udostępniania i Archiwizacji Dokumentów IPN, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji RP, Federalna Służba Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej). Przedstawia ona nie tylko dokumenty dotyczące Powstania Warszawskiego 1944 r. Ale także późniejszych losów powstańców. Wydawnictwo zawiera 149 dokumentów opracowanych w języku polskim i rosyjskim, a także ponad 100 fotografii i ilustracji pochodzących z zasobu IPN, FSB Federacji Rosyjskiej, archiwum federalnego w Koblencji, Instytutu Zachodniego w Poznaniu oraz ze zbiorów prywatnych.
Dokumenty z archiwów rosyjskich to m.in. protokoły przesłuchania ze sprawy prowadzonej przeciwko gen. Reinerowi Stahelowi, komendantowi Warszawy (w tym przesłuchanie płk. Augustyna Walusia „Kornela”, szefa Oddziału IV Komendy Głównej AK) oraz zeznania ze sprawy prowadzonej przeciwko żołnierzom brygady RONA (Rosyjskiej Wyzwoleńczej Armii Narodowej). Do książki załączono także dwie mapki Warszawy z początkowego i końcowego okresu powstania.
„Powstanie Warszawskie 1944 w dokumentach z archiwów służb specjalnych” jest w sprzedaży od 25 lipca. Promocja książki odbyła się 2 sierpnia w Muzeum Powstania Warszawskiego, w audytorium Jana Nowaka-Jeziorańskiego.