Trwa ładowanie...
d1vc169

IPN wszczął śledztwo w sprawie Jedwabnego

Instytut Pamięci Narodowej poinformował w środę, że - wypełniając swoją powinność - wszczął śledztwo w sprawie wymordowania w jednym z pierwszych dni okupacji niemieckiej - 10 lipca 1941 roku - żydowskich mieszkańców miasteczka Jedwabne. Jest to pierwsze w wolnej Polsce postępowanie w tej sprawie.

d1vc169
d1vc169

Poprzednie postępowanie zakończyło się prawomocnym skazaniem łącznie 12 Polaków w 1949 i 1953 roku. Nie wyjaśniło ono wszystkich okoliczności zbrodni - uważa IPN. Brak było dokładnych informacji o udziale okupacyjnych sił niemieckich.

W środę, w oficjalnym oświadczeniu Instytut podkreślił, że jego zadaniem jest ustalenie wszystkich okoliczności zbrodni w Jedwabnem i wskazanie jej sprawców. Instytut kieruje się przekonaniem, że wymordowanie żydowskich sąsiadów nie zostało dokonane w imieniu narodu polskiego i nie powinno być podstawą do krzywdzących uogólnień w ocenie postaw Polaków w czasie II wojny światowej.

Przynależność do rodziny narodów cywilizowanych wyklucza jakiekolwiek usprawiedliwienia dla mordowania dzieci, kobiet i mężczyzn z powodów narodowych, politycznych, społecznych, rasowych lub religijnych, nakazując traktowanie takich czynów jako skierowanych przeciwko całej ludzkości - czytamy również w komunikacie IPN.

Materiały śledztwa zostaną opublikowane, by opinia publiczna mogła zapoznać się z rozmiarem tragedii. Biała księga stanie się również dowodem rozliczania się z polskiej cząstki odpowiedzialności za wojenny los Żydów.

Instytut Pamięci Narodowej zadeklarował wolę upamiętnienia jedwabieńskiego dramatu i wyraził nadzieję, że pamięć o nim służyć będzie pojednaniu Polaków i Żydów, narodów tak boleśnie doświadczonych przez ludobójstwo XX wieku. (ck)

d1vc169
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1vc169
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj