Trwa ładowanie...
29-03-2016 12:50

IPN: w środę zostaną udostępnione kolejne dokumenty z domu Kiszczaka

• IPN zapowiada kolejną część materiałów z domu Kiszczaka
•To dokumentacja zdjęciowa, m.in. fotografie z obrad Okrągłego Stołu
• Materiały te będą udostępniane od środy w postaci kopii elektronicznych

IPN: w środę zostaną udostępnione kolejne dokumenty z domu KiszczakaŹródło: WP, fot: Konrad Żelazowski
d3bi9kg
d3bi9kg

W środę w IPN zostanie udostępniona kolejna część materiałów odnalezionych w domu wdowy po gen. Czesławie Kiszczaku. To dokumentacja zdjęciowa zawierająca m.in. fotografie z obrad Okrągłego Stołu - poinformowała rzeczniczka IPN Agnieszka Sopińska-Jaremczak.

Jak zaznaczyła, w ubiegły poniedziałek naczelnik Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Warszawie, na podstawie postanowienia prokuratora IPN w przedmiocie dowodów rzeczowych, przekazał prezesowi Instytutu Pamięci Narodowej ostatnią partię dokumentów zabezpieczonych 16 lutego 2016 r. w domu Marii Kiszczak.

Przekazane materiały zawierają fotografie stanowiące dokumentację m.in. spotkań w willi Ministerstwa Spraw Wewnętrznych przy ul. Zawrat w Warszawie oraz w Ośrodku konferencyjnym MSW w Magdalence pod Warszawą, wykonaną podczas spotkań przedstawicieli władz państwowych z delegacją opozycji w latach 1988-1989.

Zdjęcia relacjonują także m.in. spotkanie Lecha Wałęsy i gen. Czesława Kiszczaka w willi MSW przy ul. Zawrat w Warszawie w 1988 r.

d3bi9kg

Dokumentują również uroczysty obiadu w dniu rozpoczęcia obrad Okrągłego stołu w Pałacu Rady Ministrów (obecnie Pałac Prezydencki) 6 lutego 1989 r. czy wspólny posiłek przedstawicieli władz państwowych PRL i delegacji opozycji w komnacie Pałacu Rady Ministrów w Warszawie w pierwszych dniach kwietnia 1989 r.

Na fotografiach można także zobaczyć obrady przy Okrągłym Stole przedstawicieli władz państwowych PRL z delegatami opozycji, w komnacie Pałacu Rady Ministrów.

Wśród dokumentów znalazły się również zdjęcia gen. Czesława Kiszczaka z różnych okresów jego kariery zawodowej z lat 1953-1989. Przedstawiają go one m.in. podczas szkoleń wojskowych, wystąpień publicznych, spotkań służbowych oraz wizyt zagranicznych.

Częścią dokumentacji jest także czarno-biały materiał zdjęciowy prawdopodobnie ukazujący listopadową wizytę delegacji radzieckiej z 1968 r. w Poroninie, Gdańsku i w KL Auschwitz-Birkenau.

Materiały te będą udostępniane od środy w postaci kopii elektronicznych w czytelni Instytutu Pamięci Narodowej przy ul. Kłobuckiej 21 w Warszawie.

Zgodnie z art. 36 ustawy o IPN dokumenty będą udostępniane w celu prowadzenia badań naukowych oraz w celach dziennikarskich.

d3bi9kg
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3bi9kg
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj