IPN: ujawnimy, jak zarejestrowano Kwaśniewskiego
- W majowym „Biuletynie IPN” zostanie opublikowany udokumentowany artykuł źródłoznawczy na temat rejestracji Aleksandra Kwaśniewskiego jako TW o pseudonimie "Alek" - ujawnia w rozmowie z serwisem tvp.info prezes IPN prof. Janusz Kurtyka.
01.04.2009 | aktual.: 01.04.2009 16:34
- Pan Kwaśniewski obrzuca inwektywami niezależną instytucję państwową. Panował dotąd niepisany obyczaj, że przedstawiciele postkomunistycznego środowiska nie wypowiadają się w sposób aż tak obraźliwy na temat instytucji i osób, które zajmują się dokumentacją walki Polaków o wolność. Aleksander Kwaśniewski ten zwyczaj naruszył - mówi prezes IPN Janusz Kurtyka.
- Fakt rejestracji Kwaśniewskiego przez II i III Departament MSW jest powszechnie znany - podkreśla prezes IPN.
Dziennikarze tvp.info przypominają, że sąd lustracyjny oczyścił Kwaśniewskiego z zarzutu kłamstwa lustracyjnego. - W majowym „Biuletynie IPN” zostanie opublikowany udokumentowany artykuł źródłoznawczy na temat tej rejestracji. Odsyłam do jego lektury - odpowiada szef instytutu.
- Życie Kwaśniewskiego nie zaczęło się w 1990 roku. I chyba wreszcie warto po prostu o tym mówić. Pan Kwaśniewski nie powinien być ekspertem od tego, co jest kłamstwem, a co nie, bo kłamstwo bywało elementem jego działalności. Nie powinien też być ekspertem od oceniania wolnościowych dążeń Polaków. Wystarczy przypomnieć, jak chwiał się nad grobami oficerów polskich w Charkowie, lekceważąc symbole polskiej wrażliwości historycznej - mówi Kurtyka.
- Mimo że Kwaśniewski mówi, że nie był w PZPR, był w samym jądrze władzy państwa komunistycznego. Państwa, które stanowiło element imperium sowieckiego. W moim przekonaniu, taka osoba nie powinna używać inwektyw pod adresem tych, którzy dokumentują cierpienia Polaków w walce o wolność - podkreśla Kurtyka.