IPN ujawni dane załogi Auschwitz-Birkenau
IPN ujawni dane osobowe załogi Auschwitz-Birkenau. Znajdują się w niej wszyscy pracownicy obozu, czyli 8,5 tys. osób. Poza nazwiskami pojawią się informacje o narodowości i zdjęcia niektórych esesmanów. To pierwszy taki spis na świecie.
W bazie esesmanów znajdują się dane personalne: nazwiska, data i miejsce urodzenia, numer służbowy, data przybycia do Auschwitz-Birkenau i data wyjazdu, wykształcenie i obywatelstwo. Przy niektórych pracownikach obozu umieszczono zdjęcia. Jeśli byli esesmani byli po wojnie sądzeni to w bazie znajdują się też dokumenty związane z procesem. Choć w przypadku obozu w Oświęcimiu, osądzono zaledwie 12 proc. z nich.
Korzystając z bazy IPN będzie można sprawdzić, kto i kiedy był zatrudniony w Auschwitz-Birkenau. Większość załogi stanowili Niemcy, ale były też tzw. volksdeutsche, czyli osoby deklarujące niemieckie pochodzenie. Wśród nich byli m.in. Rumuni, Słowacy i Węgrzy.
Unikatowy projekt
Za bazę danych odpowiada Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu IPN w Krakowie, która w 2011 roku wznowiła śledztwa dotyczącego zbrodni popełnionych przez Niemców na terenie Auschwitz-Birkenau. Podstawą do przygotowania bazy był wykaz załogi obozu koncentracyjnego opracowany przez socjologa i historyka specjalizującego się w historii III Rzeszy prof. Aleksandra Lasika z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.
- Dane osobowe esesmanów z KL Auschwitz po raz pierwszy będą powszechnie dostępne. To jedyna w Polsce i prawdopodobnie pierwsza na świecie baza zawierająca informacje o osobach, które stanowiły załogę obozu zagłady - powiedziała PAP rzeczniczka krakowskiego IPN Dorota Korohoda. A cała baza zostanie upubliczniona w poniedziałek.
Jak podaje Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau, w obozie w różnych latach liczebność załogi się zmieniała i w sumie pracowało w nim ponad 8 tys. esesmanów. W 1941 roku było to około 700 osób, w czerwcu 1942 roku już około 2 tys. Z każdym rokiem liczebność pracowników rosła. Najwięcej było ich w styczniu 1945 roku. W związku z likwidacją obozu znajdowało się w nim 4480 esesmanów i 71 nadzorczyń SS. Pracujących tam kobiet w sumie było około 200, a ich dane są jeszcze weryfikowana. Część z byłych pracowników nadal żyje.