Trwa ładowanie...
d4fqt2u
d4fqt2u
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

IPN: są zarzuty w sprawie Filoska

Pion śledczy IPN z Krakowa zarzucił byłemu
oficerowi SB Kazimierzowi K. przekroczenie uprawnień. Miał on w latach 1982-1986 groźbą oraz wyzwiskami zmuszać
działacza "Solidarności" Stanisława Filoska do tajnej współpracy.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d4fqt2u

Informację o postawieniu zarzutów podano we wtorek na stronach internetowych Instytutu Pamięci Narodowej. Zawiadomienie o przestępstwie związanym ze zmuszeniem do współpracy złożył w lutym do IPN sam Filosek, który miesiąc wcześniej odpowiedział na apel pokrzywdzonych działaczy małopolskiej "S" i ujawnił fakt swojej współpracy z SB. Jak wyjaśniał wtedy podczas konferencji prasowej, został złamany i szantażem zmuszony do współpracy. Filosek twierdził, że i bez tego apelu by się ujawnił, bo nie mógł już dalej żyć z takim obciążeniem. Po wszczęciu śledztwa przez IPN mówił, że trafił w ręce zawodowców, którzy wiedzieli, jak zaszczuć człowieka.

Ponadto K. zarzucono, że w latach 80. w Krakowie, jako oficer SB uczestniczący w postępowaniach karnych przeciw działaczom "S" Stanisławowi Handzlikowi, Janowi Ciesielskiemu i Edwardowi Nowakowi wyzywał ich wulgarnymi słowami i wypowiadał groźby bezprawne w celu zmuszenia do złożenia określonych wyjaśnień.

65-letni Kazimierz K., któremu grozi do 3 lat więzienia, nie przyznał się do zarzucanych mu czynów. W wyjaśnieniach stwierdził m.in, iż nigdy nie zmuszał Filoska ani do podjęcia, ani do kontynuowania współpracy z SB. Dodał, że to nie on pozyskał Filoska jako tajnego współpracownika. Zaprzeczył też, by wypowiadał groźby bezprawne lub wyzywał Handzlika, Ciesielskiego i Nowaka. Trzej działacze "S" mają w tym śledztwie status pokrzywdzonych.

d4fqt2u

Podziel się opinią

Share

d4fqt2u

d4fqt2u
Więcej tematów