ycipk-234qkf
ycipk-234qkf

IPN domaga się ekstradycji sędziego Stefana Michnika

Do Szwecji ma niebawem trafić europejski nakaz aresztowania byłego stalinowskiego sędziego Stefana Michnika - informuje "Nasz Dziennik". Stefan Michnik jest podejrzany o popełnienie zbrodni komunistycznej wobec żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
ycipk-234qkf

Mężczyzna przebywający od 1969 roku w Szwecji ma podwójne obywatelstwo, a Szwecja z zasady nie wydaje swoich obywateli, więc zastosowanie ENA jest jedyną możliwą drogą, aby Sztokholm przekazał go Polsce.

Obecnie obowiązuje nakaz tymczasowego aresztowania Stefana Michnika wydany przez Warszawski Sąd Garnizonowy. Jednak ma on moc prawną jedynie na terenie Polski, a były stalinowski sędzia od kilkudziesięciu lat mieszka w Szwecji.

Umowa o ENA zobowiązuje kraje, które ją podpisały, do wydawania swoich obywateli, aby mogli odpowiedzieć karnie w innych państwach. O wydanie takiego nakazu wystąpił do sądu Instytut Pamięci Narodowej.

ycipk-234qkf

Odpowiednie dokumenty są obecnie tłumaczone na język szwedzki, następnie trafią do biura Prokuratury Generalnej Królestwa Szwecji. Sztokholm ma 90 dni na rozpatrzenie wniosku. Jak podkreślają przedstawiciele pionu śledczego IPN, wniosek o ENA nie jest stosowany automatycznie i będzie poddany ocenie przez szwedzki sąd pod kątem obowiązującego tam prawa.

NaSygnale.pl: Policjantki, które tańczą jak boginie!

Polub WP Wiadomości
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Ważne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-234qkf

ycipk-234qkf
ycipk-234qkf