Trwa ładowanie...
d2ntfsg
d2ntfsg

IPN domaga się ekstradycji sędziego Stefana Michnika

Do Szwecji ma niebawem trafić europejski nakaz aresztowania byłego stalinowskiego sędziego Stefana Michnika - informuje "Nasz Dziennik". Stefan Michnik jest podejrzany o popełnienie zbrodni komunistycznej wobec żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d2ntfsg

Mężczyzna przebywający od 1969 roku w Szwecji ma podwójne obywatelstwo, a Szwecja z zasady nie wydaje swoich obywateli, więc zastosowanie ENA jest jedyną możliwą drogą, aby Sztokholm przekazał go Polsce.

Obecnie obowiązuje nakaz tymczasowego aresztowania Stefana Michnika wydany przez Warszawski Sąd Garnizonowy. Jednak ma on moc prawną jedynie na terenie Polski, a były stalinowski sędzia od kilkudziesięciu lat mieszka w Szwecji.

Umowa o ENA zobowiązuje kraje, które ją podpisały, do wydawania swoich obywateli, aby mogli odpowiedzieć karnie w innych państwach. O wydanie takiego nakazu wystąpił do sądu Instytut Pamięci Narodowej.

d2ntfsg

Odpowiednie dokumenty są obecnie tłumaczone na język szwedzki, następnie trafią do biura Prokuratury Generalnej Królestwa Szwecji. Sztokholm ma 90 dni na rozpatrzenie wniosku. Jak podkreślają przedstawiciele pionu śledczego IPN, wniosek o ENA nie jest stosowany automatycznie i będzie poddany ocenie przez szwedzki sąd pod kątem obowiązującego tam prawa.

NaSygnale.pl: Policjantki, które tańczą jak boginie!

d2ntfsg

Podziel się opinią

Share

d2ntfsg

d2ntfsg
Więcej tematów