Trwa ładowanie...
Katarzyna Bogdańska
09-08-2018 11:39

Inwazja azjatyckiej ćmy w Polsce

W Polsce trwa inwazja kolejnego obcego gatunku owada - azjatyckiej ćmy. Na zachodzie Europy już wyrządziła duże szkody.

Inwazja azjatyckiej ćmy w PolsceŹródło: Youtube.com
de1pit9
de1pit9

Mówiło się dużo o azjatyckiej biedronce, szrotówkach czy innych gatunkach owadów, które nawiedzają nas masowo co roku. Teraz przyszedł czas na ćmę azjatycką, inaczej zwaną bukszpanową.

Ten gatunek występuje na dużym obszarze: od Indii przez Chiny, aż po daleki wschód Rosji - donosi PAP. Motyl ten nie ma jeszcze oficjalnej polskiej nazwy. Przyjeło się nazywać go ćmą bukszpanową, ponieważ jego larwy żerują wyłącznie na bukszpanie.

Ten niepozorny motyl potrafi spustoszyć krzaki w parkach, zjeść spory żywopłot w dwa tygodnie.

Dr Marek Michalski z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska UŁ. prognozuje w rozmowie z PAP, że w tym roku inwazja ćmy azjatyckiej będzie naprawdę bardzo silna. Powodem jest bardzo powszechne sadzenie krzaków bukszpanu.

Inwazyjny gatunek motyla Cydalima perspectalis pojawił się w Polsce w 2012 roku - po raz pierwszy na Dolnym Śląsku, w okolicach Wrocławia. Potem zaczęła się inwazja na całą Polskę.

Obecnie na szkodnika nie ma jeszcze skutecznych preparatów owadobójczych, ale w razie potrzeby można spróbować prewencyjnych oprysków jednym z dostępnych na rynku środków przeciwko gąsienicom.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

de1pit9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
de1pit9
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj