Trwa ładowanie...
d4970rz

Inwazja azjatyckiej ćmy w Polsce

W Polsce trwa inwazja kolejnego obcego gatunku owada - azjatyckiej ćmy. Na zachodzie Europy już wyrządziła duże szkody.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
W tym roku inwazja ćmy ma być wyjątkowo silna
W tym roku inwazja ćmy ma być wyjątkowo silna (Youtube.com)
d4970rz

Mówiło się dużo o azjatyckiej biedronce, szrotówkach czy innych gatunkach owadów, które nawiedzają nas masowo co roku. Teraz przyszedł czas na ćmę azjatycką, inaczej zwaną bukszpanową.

Ten gatunek występuje na dużym obszarze: od Indii przez Chiny, aż po daleki wschód Rosji - donosi PAP. Motyl ten nie ma jeszcze oficjalnej polskiej nazwy. Przyjeło się nazywać go ćmą bukszpanową, ponieważ jego larwy żerują wyłącznie na bukszpanie.

Ten niepozorny motyl potrafi spustoszyć krzaki w parkach, zjeść spory żywopłot w dwa tygodnie.

d4970rz

Dr Marek Michalski z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska UŁ. prognozuje w rozmowie z PAP, że w tym roku inwazja ćmy azjatyckiej będzie naprawdę bardzo silna. Powodem jest bardzo powszechne sadzenie krzaków bukszpanu.

Inwazyjny gatunek motyla Cydalima perspectalis pojawił się w Polsce w 2012 roku - po raz pierwszy na Dolnym Śląsku, w okolicach Wrocławia. Potem zaczęła się inwazja na całą Polskę.

Obecnie na szkodnika nie ma jeszcze skutecznych preparatów owadobójczych, ale w razie potrzeby można spróbować prewencyjnych oprysków jednym z dostępnych na rynku środków przeciwko gąsienicom.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d4970rz

Podziel się opinią

Share

d4970rz

d4970rz
Więcej tematów