WP

Interpol opublikował list gończy za ks. Wojciechem Gilem

- To nie jest takie łatwe, żeby uknuć taką intrygę pedofilską - tak doniesienia jakoby ks. Wojciech Gil został wrobiony w wykorzystywanie chłopców z Dominikany komentuje dziennikarz TVN24 Cyprian Jopek. Podkreśla że podczas przeszukania domu duchownego znaleziono m.in. damską bieliznę, w tym srebrne legginsy. Interpol opublikował list gończy za ks. Gilem. O pomoc w zatrzymaniu polskiego księdza zwróciła się prokuratura na Dominikanie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
List gończy za ks. Wojciechem Gilem
List gończy za ks. Wojciechem Gilem (interpol.int)
WP

- Na Dominikanie panuje niesamowita bieda, i rzeczywiście jest tak, że niektóre dzieciaki można tam kupić - powiedział Jopek. Przyznał jednak, że mało prawdopodobne jest, by ktoś "kupił" zeznania dzieci i tym samym wrobił ks. Gila.

Jak przypomina portal tvn24.pl taki scenariusz przedstawili "Newsweekowi" znajomi duchownego. Ks. Gil miał zostać wrobiony w pedofilię, bo miał narazić się lokalnym włodarzom.

W komputerze, z którego korzystał ks. Gil znaleziono ponad 80 tys. zdjęć i filmów pornograficznych - podaje portal. Księdza mają obciążać również takie dowody jak m.in. znalezione w jego domu dziwne akcesoria, takie, jak damska odzież, w tym rajstopy, które dzieci miały zakładać podczas zbliżeń z księdzem.

WP

Poszukiwany przez Interpol

Strona międzynarodowej policji podaje następujące informacje na temat duchownego: urodzony 19 kwietnia 1977 r. w Krakowie. Czarne włosy, niebieskie oczy. Znajomość języków: polski i hiszpański. Zarzut: gwałt.

Ksiądz michalita Wojciech Gil, który miał się dopuścić czynów pedofilskich wobec trójki dzieci, był w Polsce na wakacjach, gdy pod koniec maja pojawiły się zarzuty wobec niego.

Michalita nie wrócił jednak na Dominikanę, gdzie prowadził parafię w górskiej miejscowości Juncalito. W rozmowach telefonicznych z miejscowymi dziennikarzami zaprzeczał jednak wszystkim oskarżeniom.

WP

Rzecznik prasowy zgromadzenia ks. Tadeusz Musz poinformował, że od 28 maja zgromadzenie michalitów nie ma wiedzy o miejscu przebywania ks. Wojciecha Gila. Jak zaznaczył, generał zgromadzenia michalitów podjął w tej sprawie natychmiastowe działania: zawiesił ks. Gila we wszystkich czynnościach kapłańskich, powiadomił biskupa miejscowego na Dominikanie o tym zawieszeniu, a także delegata zgromadzenia na Dominikanie, nakazał też ks. Gilowi natychmiastowy powrót na Dominikanę.

Władze Dominikany badają również sprawę - byłego już - nuncjusza apostolskiego na Dominikanie, arcybiskupa Józefa Wesołowskiego, którego w sierpniu odwołał papież w związku z podejrzeniami o pedofilię.

12 września rzecznik Watykanu, ksiądz Federico Lombardi, zapewnił, że Stolica Apostolska zamierza ściśle współpracować z Dominikaną w sprawie arcybiskupa Wesołowskiego.

Skandal na Dominikanie wybuchł, gdy tamtejsza telewizja nadała reportaż przedstawiający nuncjusza, który odwiedzał miejsca w stolicy kraju słynące z prostytucji nieletnich.

WP

Źródło: PAP,TVN24,Interpol

Polub WP Wiadomości
WP
WP