Internet "wysyła" w kosmos

Już nie tylko Polacy mogą wysyłać swoje przesłanie w przestrzeń kosmiczną.

Strona www.wyslijwiadomosc.pl jest już dostępna w języku angielskim, hiszpańskim, niemieckim i rosyjskim.

Od momentu uruchomienia strony (6 października) cieszy się ona niesłabnącą popularnością. Do tej pory zarejestrowano prawie 100 tysięcy odsłon. Główną przyczyną popularności jest unikatowość tego projektu (pierwszy tego typu na świecie) oraz jego powszechna dostępność. Dzięki Internetowi wszyscy mają szansę zostawić po sobie trwały ślad w kosmosie.

Po wpisaniu adresu www.wyslijwiadomosc.pl i wejściu na stronę wystarczą dosłownie dwa „kliknięcia”, aby otworzyć specjalny formularz i za jego pomocą dodać 360-znakowy tekst do bazy wiadomości z całego świata. Na początku przyszłego roku, po przetworzeniu na fale radiowe, zostaną one wysłane w przestrzeń kosmiczną z Państwowego Ośrodka Kontroli i Testów Kosmicznych na Ukrainie. Wiadomości będą przetworzone zgodnie z możliwościami kodowania przez urządzenia radioteleskopu do postaci fali elektromagnetycznej. Przekaz zostanie wysłany w kierunku gwiazd z prędkością światła - 300 tys.km./sek. Wiadomość będzie składała się z dwóch części: krótkiej – naukowej i długiej – złożonej z tekstów uczestników projektu. Czas wysyłania danych będzie wynosił około 5 godzin.

Wśród pozostawionych do tej pory komunikatów mieszają się poważne maksymy życiowe, wyznania miłości i apele do innych, odległych cywilizacji. Informacjom poważnym towarzyszą żartobliwe przesłania oraz pozdrowienia z ziemi. „Witam serdecznie wszystkie istoty. Jestem istotą z planety Ziemia. Przesyłam pozdrowienia i przekazuję znak pokoju”, „Carpe Diem”, „Tu byłem i piwo Żywiec piłem”, „Kocham Magdę”. “pi= 3,141592654 V= a*t S= V*T 'omega'= 2'pi'/T V= R*'omega'” „Najważniejszą w świecie rzeczą nie jest to, gdzie teraz jesteśmy, lecz dokąd zmierzamy”.

Celem projektu Wyślij Wiadomość jest także promowanie wiedzy astronomicznej. Każdy odwiedzający stronę ma okazję zapoznać się z naukowymi teoriami powstania wszechświata, jego budową, procesem powstawania życia w kosmosie oraz historią prób wysyłania wiadomości z Ziemi w kosmos. Razem z ekspertami można zastanowić się nad wyborem gwiazdy, w kierunku, której zostaną nadane komunikaty. Istnieje także możliwość poznania szczegółów dotyczących największego na świecie ruchomego radioteleskopu w Evpatorii.

W najbliższym czasie w mediach pojawią się także konkursy sprawdzające wiedzę o kosmosie. Nagrodami w nich będą atrakcyjne gadżety komputerowe i astronomiczne.A w największym finałowym konkursie wezmą udział wszystkie osoby, które wyślą swoją wiadomość. Jego zwycięzcy będą mogli wyjechać na początku przyszłego roku na Krym, gdzie wezmą udział w wysłaniu wszystkich wiadomości.

Patronat merytoryczny nad akcją objął prof. Edwin Wnuk, dyrektor Obserwatorium Astronomicznego UAM w Poznaniu. Patronat naukowy sprawuje Obserwatorium Astronomiczne Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Państwowy Ośrodek Kontroli i Testów Kosmicznych w Evpatorii na Krymie.

Partnerem projektu „Wyślij Wiadomość” jest marka Żywiec.

Źródło artykułu:WP Wiadomości

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)