Internet otwiera parlament dla społeczeństwa
Podczas konferencji w Sejmie na temat przejrzystości procesu legislacyjnego i systemów tworzenia i zmiany prawa, zwracano uwagę na rolę Internetu w przybliżaniu społeczeństwom obrazu i wiedzy o pracach parlamentów.
27.04.2007 | aktual.: 27.04.2007 18:36
Konferencję zorganizowało Biuro Analiz Sejmu i ECPRD (European Centre For Parlimentary Reaserch & Documentation). ECRD to sieć kontaktów ludzi z parlamentów narodowych, wymiany ich doświadczeń.
Internet daje możliwość otwarcia parlamentów na społeczeństwa - powiedział wicedyrektor Sejmowej Biblioteki, korespondent ECPRD, Wiesław Staskiewicz. Jego zdaniem, potrzebne jest tworzenie przez administrację parlamentarną systemów ujawniających procesy legislacyjne. Wymaga to jednak myślenia długofalowego, nie tylko "od wyborów, do wyborów".
Informacyjne strony internetowe są budowane w myślą o deputowanych, ale także o lobbystach i zwykłych obywatelach, dla których powinny pełnić rolę edukacyjną. Najważniejsza jest dostępność i transparentność, jednak jak zaznaczył Staskiewicz, są granice tej jawności. Po atakach terrorystycznych w USA z 11 września pewne informacje musiały zostać usunięte z serwisów.
Przedstawiciel firmy Wolters Kulwer (komercyjna baza prawna) Grzegorz Wierczyński, zwrócił uwagę, że ciągle narasta ilość obowiązujących przepisów, ponieważ jest coraz więcej aktów zmieniających prawo i jest to proces nie do uniknięcia. Im większa wiedza o obowiązującym prawie, tym mniej naruszeń w jego stosowaniu - powiedział Wierczyński. Dlatego też, według niego, planując zmianę prawa musimy poznać jego obowiązujący stan. Aby zmieniać prawo powinniśmy korzystać ze wszystkich możliwych źródeł - podkreślił.