Trwa ładowanie...
d9ya7qf

Internet: koncerny ignorują "wymiar europejski"

Wielkie koncerny o zasięgu międzynarodowym ignorują "wymiar europejski" na swoich stronach internetowych, ale będą zapewne zmuszone go uwzględnić wraz z pojawieniem się nowej
domeny ".eu", która powstanie przy wsparciu Unii Europejskej.

d9ya7qf
d9ya7qf

Do takiego wniosku doszła firma APCO Online, która przeprowadziła sondaż wśród 50 największych koncernów wielonarodowych - w wielu wypadkach zdominowanych przez kapitał amerykański i japoński. Wynik sondażu omówiła w czwartek belgijska gazeta La Libre Belgique.

Tylko 30% spośród największych firm świata podaje na swojej stronie internetowej adres i telefon swojej filii europejskiej, mimo że praktycznie wszystkie prowadzą interesy w Europie. Jeszcze mniej ma osobną stronę poświęconą działalności swojej filii na Starym Kontynencie. Zaledwie 20% ma strony także w innych językach niż angielski.

Autorzy ankiety doszli do wniosku, że "wymiar europejski" najlepiej uwzględniła na swoich stronach internetowych amerykańska AT&T i japońska Sony.

Jeżeli chodzi o firmy niemieckie czy francuskie, wolą na ogół kłaść nacisk na swój kraj pochodzenia niż na Europę - ocenia Marc Dober z APCO Online.

d9ya7qf

Mimo to uważa on, że pojawienie się domeny ".eu" spowoduje rewolucję porównywalną do pojawienia się waluty euro i będzie równie silnym czynnikiem sprzyjającym tworzeniu się "europejskiej tożsamości". Według Dobera, wielkie koncerny poczują się zmuszone zafundować sobie również adresy internetowe kończące się na ".eu" z bardziej "europejską" zawartością.

Dober uważa, że wielki biznes uzna też za konieczne tworzenie stron internetowych w innych językach niż angielski. Sondaże wskazują bowiem, że tylko 29% Europejczyków posługuje się angielskim na tyle swobodnie, żeby bez przeszkód korzystać z Internetu. (miz)

d9ya7qf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d9ya7qf
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj