Internauci: "nie" dla Pentagonu
(inf.własna)
Zapytaliśmy internautów Wirtualnej Polski "Czy rząd RP przy wyborze samolotu bojowego dla Polski ma uwzględnić opinię Pentagonu?" Prawie 2/3 uczestników sondażu (62%) stwierdziło, że "nie", 34% - "tak", a 4% nie ma w tym względzie wyrobionego zdania. W naszej ankiecie wzięło udział ponad 7 tys. osób.
W ostatnią sobotę gen. Tom Walters, szef departamentu Pentagonu zajmującego się sprzedażą amerykańskiej broni za granicę, skrytykował decyzje Węgier i Czech, które zamiast amerykańskich samolotów bojowych postanowiły kupić samoloty Gripen produkcji szwedzko-brytyjskiego koncernu. Zdaniem gen. Waltersa, na decyzję o zakupie samolotów powinny wpływać przede wszystkim czynniki militarne, a nie gospodarcze.
Internauci w swoich komentarza zdecydowanie sprzeciwiają się amerykańskim naciskom. Nie można dopuścić, aby ktokolwiek szantażował suwerenne państwa. Ameryka walcząc z terroryzmem sama stosuje terrorystyczne chwyty. Jeśli Gripeny są "kompatybilne" z systemami dowodzenia (a to chyba oczywiste) to nie ma o czym mówić. Nie warto ulegać szantażowi jakiegoś tam wojskowego, który ma jakieś tam powiązania z przemysłem (jak każdy w obecnej administracji USA) - uważa antyszantażysta.
Wtóruje mu Realista 2: Polska jest zbyt uboga jeszcze by kupować przestarzały sprzęt lotniczy. Jeśli już to kupić mniej a super sprzęt. Biednego nie stać na kupowanie byle czego. To ma starczyć na lata. F-16 to już przestarzały sprzęt tak jak Migi 29.
Innego zdania jest Sokół F-16 to może i złom. Ale USA to potęga militarna i gospodarcza i z ich zdaniem trzeba się liczyć.
Stanowczo naciskom sprzeciwia się xx. Znamy z przeszłości jak wygląda ingerencja obcego państwa w te sprawy (ZSRR). USA powinna wystarczyć nasza lojalność i wiarygodność sojusznicza, pomimo tego, że tam i tu są ludzie którzy by chcieli zbić interes na takiej transakcji.
Przypuszczalnie historia zatoczy koło w tym temacie... - podsumowuje Zdun. (mag)