"Interkl@sa" dla najlepszych
Publiczne Gimnazjum nr 2 w Mielcu, III Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza we Wrocławiu i Centrum Kształcenia Ustawicznego im. Stanisława Staszica w Koszalinie otrzymały w Sejmie ważne dwa lata certyfikaty Znaku Jakości "Interkl@sa".
16.06.2003 | aktual.: 16.06.2003 14:47
Znak Jakości "Interkl@sa" mogą otrzymać placówki, w których zarówno uczniowie, jak i nauczyciele szeroko wykorzystują do nauki i uczenia komputery i Internet. O Znak mogą ubiegać się szkoły podstawowe, gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne. Są one oceniane przez komisję, w której zasiadają specjaliści-informatycy. Na podstawie przyznanej punktacji szkoła otrzymuje Znak na okres od roku do trzech lat, w zależności od liczby otrzymanych punktów. W tym roku o Znaki Jakości ubiegało się ok. 20 szkół.
" 'Interkl@sa' jest 'konkursem' bardzo specjalistycznym o bardzo ostrych kryteriach. Nawet pierwszy jego próg niewiele szkół w Polsce jest w stanie przejść" - powiedział marszałek Sejmu Marek Borowski, członek kapituły Znaku Jakości, równocześnie patron przedsięwzięcia.
W poniedziałek Certyfikaty Znaku Jakości "Interkl@sa" ważne rok otrzymały także Gimnazjum nr 2 w Żorach i Zespół Szkół im. Ignacego Łukasiewicza w Policach.
W mieleckiej szkole wszyscy nauczyciele podczas zajęć wykorzystują komputery, III LO we Wrocławiu jest szkołą o profilu informatycznym, a Centrum w Koszalinie współpracuje za pośrednictwem Internetu z wieloma szkołami w Europie i w Polsce. W gimnazjum w Żorach jest bardzo dobry nauczyciel informatyki, mający razem z uczniami wiele sukcesów, a w Zespole Szkół w Policach Internet jest ważną platformą kontaktów nauczycieli z rodzicami (z takiej formy kontaktu korzysta ponad 40% rodziców) - tak krótko scharakteryzował wyróżnione szkoły szef grupy roboczej Znaku Jakości Zdzisław Nowakowski.
Do Kapituły Znaku Jakości "Interkl@sa", która podejmuje ostateczną decyzję o przyznaniu placówce wyróżnienia, należą wybitne osobistości polskiej kultury, nauki i polityki, m.in. bp Tadeusz Pieronek, prof. Andrzej Zoll, prof. Jan Madey, prof. Aleksander Wolszczan, Krystyna Janda, Czesław Niemen, Aleksander Łuczak, Grażyna Staniszewska (pomysłodawczyni Znaku Jakości "Interkl@sa") i Kazimierz Marcinkiewicz.
Znaki "Interkl@sa" przyznane zostały po raz drugi. Powołanie Znaku Jakości jest jedną z inicjatyw istniejącego od 1998 r. Programu "Interkl@sa", mającego m.in. na celu przygotowanie młodych Polaków do swobodnego funkcjonowania w społeczeństwie informacyjnym. Program prowadzony jest w ścisłej współpracy z Ministerstwem Edukacji Narodowej i Sportu, samorządami terytorialnymi oraz organizacjami pozarządowymi.