ŚwiatInteres Polski czy interes Platformy Obywatelskiej

Interes Polski czy interes Platformy Obywatelskiej

Chorobliwe zabiegi przywódców obecnej ekipy rządzącej o zyskanie w Brukseli miana super-Europejczyków odbierają jej rozum, bez którego niemożliwe jest dbanie o interesy Polski i Polaków. Na polu walki pozostaje wyłącznie krótkowzroczne dbanie o wizerunek własny i popularność w sondażach

Dla realizacji tego celu dobre są wszystkie metody – jedną z najbardziej wypróbowanych jeszcze za czasów rządów PiS jest wywlekanie przez ówczesną opozycję na forum europejskim wewnętrznych sporów i konfliktów. Nie robi tego żaden rząd ani żadna opozycja pozostałych państw członkowskich, poza Polską.

Kiedy premier Tusk na konferencji prasowej w Brukseli ze złowrogim błyskiem w oczach zarzucał PiS skrajną nieodpowiedzialność, liczył zapewne na poklask kolegów z Unii i wsparcie w walce z polską opozycją. Polityka w Polsce spsiała do tego stopnia, że media zarówno prywatne, jak i publiczne nie uznały tego wybryku premiera za coś sprzecznego z polską racją stanu albo przynajmniej za faux pas. I ruszyły do ataku na Jarosława Kaczyńskiego, wszystkie bez wyjątku, zajmując się nie meritum konfliktu – o co chodzi z tą Kartą Praw Podstawowych – ale błędami szefa PiS, wieszcząc zarówno jemu, jak i jego partii rychły koniec, zagładę i kompromitację, powołując się na sondaże, które swoją liczbą i częstotliwością biją światowe rekordy. Nawet w USA, gdzie toczy się walka wyborcza, nie przeprowadza się tylu demoskopów, bo tam eksperci wiedzą dobrze, że ilość najczęściej nie przechodzi w jakość.

Podpisaliśmy traktat reformujący albo lizboński, jak go się ostatnio nazywa, i nie ma powodu, żeby nie został ratyfikowany. Nasze negocjacje były pomyślne i premier Kaczyński oraz prezydent wywalczyli wszystko, co było możliwe. I wszystko odbyłoby się gładko, gdyby nie jedno „ale”. Tym „ale” jest premier Donald Tusk i jego zaplecze.

Czy trudno być patriotą

Grono to w swoim euroentuzjazmie zapomina, że patriotyzm europejski powinien być na drugim miejscu, na pierwszym zawsze miłość do własnej ojczyzny. Tak jak w innych krajach. Czy to takie trudne być patriotą? Widocznie dla niektórych polityków tak. Zanim jeszcze rząd Tuska rozpoczął oficjalnie swoje urzędowanie, przewodniczący komisji zagranicznej Parlamentu Europejskiego Jacek Saryusz-Wolski zapowiedział entuzjastycznie, że Polska jako pierwsza ratyfikuje traktat reformujący, żeby wyjść na prymusa. Zaproponowałam wówczas, a było to jeszcze przed podpisaniem traktatu, żebyśmy ratyfikowali traktat przed terminem.

Niestety, zapowiedzi polskiego europosła nie spełniły się. Już kilka krajów dokonało ratyfikacji przed nami. Reszta, a więc ogromna większość, znajduje się na etapie dyskusji, debat i przygotowań. Republika Federalna Niemiec dokona aktu ratyfikacji dopiero w maju. Jak dobrze pójdzie. Dlaczego Platforma tak się spieszy z tą ratyfikacją, skoro Polska już nie jest prymusem?

Przyłączyliśmy się do tzw. protokołu brytyjskiego w kwestii stosowania zasad wpisanych w Kartę Praw Podstawowych, wyłączając z ich stosowania naszym zdaniem niekorzystnych dla Polski i niezgodnych z zasadami moralnymi naszego społeczeństwa zapisów. I to właśnie owa Karta jest największym problemem dla PiS i powinna być dla Platformy Obywatelskiej. Zdawało się, że w tej kwestii panuje zgoda między obu największymi partiami. Okazało się jednak, że osobiście premier Tusk wprowadził zamieszanie i wzbudził uzasadnione wątpliwości konserwatywnej opozycji. Najpierw powiedział w debacie przedwyborczej z Jarosławem Kaczyńskim, że Karta jest wspaniałą sprawą i będzie ją popierał. Najwyraźniej nie znał jej treści i jak się z nią zapoznał, a przynajmniej z opiniami na jej temat, to powiedział, że jest przeciw Karcie. Ale później zapewnił przewodniczącego Komisji Europejskiej José Barroso, że Karta zostanie zaakceptowana, ale teraz układ sił w Sejmie na to nie pozwala. No i w końcu uchwała Sejmu, że przy sprzyjających
warunkach Karta zostanie przyjęta, to znaczy, że Polska odstąpi od protokołu brytyjskiego.

To, co wyprawia premier Tusk i jego ekipa z Kartą Praw Podstawowych, jest typowe dla tego rządu i jego politycznego zaplecza. Chcieliby dogodzić wszystkim, całemu światu. I Rosji, i Unii Europejskiej, i wszystkim politykom. Nie da się dogodzić wszystkim w Unii Europejskiej, nawet jeśli zmieniłby się stosunek RP do Karty i zostałaby zaakceptowana w całości, ucieszy się kilka osób – poza Barroso lewacki europeseł Martin Schulz i jego kolega Daniel Cohn-Bendit. Resztę to mało obchodzi.

O co chodzi z Kartą Praw Podstawowych

Nadeszła wreszcie pora, aby skołowane społeczeństwo dowiedziało się, o co chodzi z tą Kartą Praw Podstawowych. Jeśli rząd chce referendum, musi ogłosić ogólnonarodową debatę. Sam traktat nie może być poddany pod dyskusję, bo jest to dokument zupełnie niezrozumiały nie tylko dla przeciętnego obywatela, ale nawet dla większości polityków. Ale Karta jest dokumentem zrozumiałym i wielce dwuznacznym. O ile w Wielkiej Brytanii wątpliwości wzbudziły passusy dotyczące kwestii socjalnych, ograniczające liberalizm gospodarczy, o tyle strona polska zwracała uwagę na dwa zasadnicze problemy. Pierwszy, to artykuł 17, traktujący o prawie do własności. Oto jego treść: „Każda osoba ma prawo do władania, używania, dysponowania i przekazania w drodze spadku swego mienia nabytego zgodnie z prawem. Nikt nie może być pozbawiony swego mienia, chyba że w interesie publicznym, w przypadkach i na warunkach przewidzianych w ustawie, za uczciwym odszkodowaniem wypłaconym we właściwym terminie. Korzystanie z własności może podlegać
regulacji ustawowej, jeżeli jest to konieczne ze względu na interes ogólny”. Sformułowanie tego artykułu jest niezwykle szerokie i z pozoru słuszne, pozostawia jednak ogromne pole dla jego interpretacji i otwiera drogę dla pozwów roszczeniowych niemieckich ziomków wobec Polski. Przyjęcie tego zapisu jest wielce niebezpieczne, bo wszystko zależy od międzynarodowych trybunałów i sposobu interpretowania tego artykułu przez sędziów, nie zawsze przyjaznych Polsce, mówiąc delikatnie. Drugi zapis, budzący wątpliwości prawicy, to ten dotyczący małżeństw. Jest to z pozoru niewinne jedno zdanie i brzmi następująco: „prawo do zawarcia małżeństwa i prawo do założenia rodziny są gwarantowane zgodnie z ustawami krajowymi regulującymi korzystanie z tych praw”. Nie ma ani definicji małżeństwa, ani tym bardziej rodziny. Oznacza to, że wystarczy, by do władzy doszła lewica z liberałami i zgodnie z Kartą Praw Podstawowych będą mogły być zawierane małżeństwa homoseksualne, które następnie otrzymają prawo do adoptowania dzieci.
Jak wiadomo, społeczeństwo polskie jest temu przeciwne, ale w kilku krajach unijnych rządząca lewica nie liczyła się z opinią większości i małżeństwa homoseksualne zostały zatwierdzone zwykłą większością parlamentarną.

Chroniąc się przed Kartą

Jest jeszcze kilka niezwiązanych z Kartą znaków zapytania, a dotyczących traktatu jako całości. Co najmniej kilka krajów unijnych zabezpiecza się przed nadużyciem władzy brukselskiej, dołączając do ustawy ratyfikacyjnej dodatkowe protokoły, stwierdzające, że prawo krajowe, krajowa konstytucja ma pierwszeństwo przed unijnym. W Wielkiej Brytanii Izba Gmin wprawdzie ratyfikowała traktat (mimo że 82 proc. obywateli domagało się referendum), ale część posłów wniosła poprawkę do ustawy o funkcjonowaniu parlamentu, która wykluczyłaby możliwość nadrzędności prawa europejskiego nad prawem stanowionym w Wielkiej Brytanii oraz kontrolę Trybunału Europejskiego nad działalnością parlamentu, co według traktatu lizbońskiego jest niestety faktem.

W Niemczech ratyfikację utrudniają zastrzeżenia Federalnego Trybunału Konstytucyjnego co do zgodności traktatu z niemiecką konstytucją. Dlatego m.in. prezydent Horst Köhler nie podpisał ustawy ratyfikującej nieaktualny już traktat konstytucyjny, odrzucony przez Francję i Holandię. Ale na tym nie koniec. Poseł CSU do Bundestagu Peter Gauweiler wystąpił do Federalnego Trybunału Konstytucyjnego o sprawdzenie, czy najważniejsze projekty polityczne UE są zgodne z niemieckim prawem. Jego zdaniem traktat lizboński nie wejdzie w życie 1 stycznia 2009 r., ponieważ osłabia on demokrację w polityce europejskiej, a w pierwszym rzędzie prawo do współdecydowania o niej parlamentów krajowych. Ale Angela Merkel nie lata z tego powodu do Brukseli i nie skarży się na siostrzaną partię, bo uważa, że jest to sprawa wewnętrzna Niemiec.

Trudno się dziwić PiS-owi, że stracił zaufanie do Platformy, która prowadzi politykę chorągiewki na wietrze. PiS domaga się zapisania w ustawie ratyfikacyjnej ochrony polskiej konstytucji, ustaleń mechanizmów z Joaniny, pozwalających Polsce blokować niekorzystne dla naszego kraju decyzje i utrzymania naszego udziału w protokole brytyjskim to znaczy nieuznawania części zapisów Karty Praw Podstawowych. Drogą ustawy, a nie uchwały. Uchwała nie jest bowiem aktem prawnym.

Niech nikogo nie myli eufemistyczna zawartość Karty. Jej niezwykła ogólność niesie największe niebezpieczeństwo, jest sprytnym podrzutkiem liberalnej lewicy, dążącej do zaprowadzenia w Europie rządów ideologii poprawności politycznej, skierowanej przeciwko wartościom chrześcijańskim. Jeśli prawdą byłoby twierdzenie euroentuzjastów, że Karta zawiera tylko to, co już było w innych dokumentach dotyczących praw człowieka, to nie potrzebne byłoby jej tworzenie i narzucanie krajom członkowskim. Bo w tym szaleństwie jest metoda. * Krystyna Grzybowska*

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)