Trwa ładowanie...
d3i94ph
27-11-2005 18:15

Intelektualiści żyją dłużej

Intelektualiści żyją w Chinach 8 lat dłużej od przedstawicieli innych grup społecznych; kobiety wywodzące się z tego środowiska przeciętnie dożywają 81,7 lat, mężczyźni - 77,8. Wykazały to przeprowadzone niedawno badania.

d3i94ph
d3i94ph

Dla Chińczyków takie wyniki były zaskoczeniem. Dotychczas przeważnie sądzili, że narażeni na rozliczne stresy i pracujący ponad miarę intelektualiści mają krótkie życie. Wyobrażenia takie wzmacniały jeszcze rezultaty wcześniejszych badań, z których wynikało, że intelektualiści żyją ok. 58 lat, oraz częste informacje o przedwczesnych zgonach młodych, znanych uczonych.

Tymczasem o wiele częściej umierają w młodym wieku m.in. ci, którzy stracili stałe zajęcie, napływowi pracownicy i chłopi; ponieważ są anonimowi, o ich przypadkach media nie informują.

Zdaniem znawców na długość życia wpływają takie czynniki jak dostęp do systemu opieki zdrowotnej, warunki bytowe, wielkość dochodów oraz wiedza o tym, czym jest zdrowie i jak je pielęgnować.

W tym względzie intelektualiści mają przewagę nad "zwykłymi" ludźmi. Choć pracują średnio o dwie godziny dłużej od innych, to jednak bardziej troszczą się o własną kondycję. W Pekinie aż 85% z nich regularnie, co roku, bada się na koszt pracodawcy. Poza intelektualistami z przywileju tego korzysta tylko połowa pracujących Pekińczyków.

Badaniami objęto reprezentantów sfer intelektualnych, zatrudnionych w Chińskiej Akademii Nauk oraz na prestiżowych uczelniach - Uniwersytecie Tsighua i Uniwersytecie Pekińskim.

Według danych chińskiego ministerstwa zdrowia, w ostatnich 50 latach przeciętna długość życia w kraju wzrosła z 35 do 71,4 lat.

Henryk Suchar

d3i94ph
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3i94ph
Więcej tematów