Trwa ładowanie...
d18gm96

Integracja dzieci cygańskich ze społeczeństwem

Władze Bułgarii rozpoczęły realizację programu integracji dzieci cygańskich ze społeczeństwem. W ramach tego programu stopniowo będą likwidowane szkoły, w których uczą się wyłącznie dzieci Romów. Dzieci z cygańskich slumsów, jakie istnieją w prawie każdym bułgarskim mieście, będą stopniowo trafiać do szkół w innych dzielnicach, co ułatwi ich integrację w społeczeństwie.

Share
d18gm96

Proces ma być rozłożony w czasie, gdyż są obawy, że jeżeli zostanie przeprowadzony zbyt szybko, to wielu Romów zrezygnuje z wysyłania dzieci do szkół. W związku z tym zobowiązano władze gmin, na terenie których znajdują się szkoły-getta, do opracowania stosownych planów.

Ma być również ograniczana częsta praktyka umieszczania romskich dzieci w szkołach specjalnych. Instrukcja resortu oświaty zakazuje umieszczania romskich dzieci w takich szkołach, jeżeli miałyby decydować o tym jedynie względy materialne. Dotychczas często zdarzało się, że dzieci z ubogich rodzin cygańskich trafiały do szkół dla dzieci opóźnionych w rozwoju, ponieważ ponad połowa tego rodzaju placówek oferuje za darmo internaty z wyżywieniem.

Z ankiet miejscowych pracowni socjologicznych wynika, że do szkoły nie chodzi prawie połowa dzieci cygańskich. (ada)

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
d18gm96

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d18gm96
d18gm96
Więcej tematów