PolskaInstytut prałata Jankowskiego rozpoczął działalność

Instytut prałata Jankowskiego rozpoczął działalność

Funkcjonujący od kilkunastu miesięcy Instytut ks. prałata Henryka Jankowskiego, którego zadaniem ma być m.in. dokumentowanie roli Kościoła katolickiego w historii PRL, oficjalnie zainaugurował w Warszawie swoją działalność.

Instytut prałata Jankowskiego rozpoczął działalność

Instytut ma zajmować się m.in. wydawaniem książek oraz organizowaniem konferencji naukowych i wykładów. Do tej pory uczestniczył m.in. w prezentacji książki "Teczka ks. Henryka Jankowskiego. Agenci SB w Kurii Gdańskiej" Petera Rainy. W ramach serii wydawniczej "Biblioteka Instytutu ks. prałata Henryka Jankowskiego" ukazały się dotychczas cztery książki, a kolejnych pięć jest już w druku.

W uroczystej gali w auli Politechniki Warszawskiej uczestniczą w czwartek m.in. darczyńcy Instytutu; wśród gości byli także politycy, m.in. Andrzej Lepper, Andrzej Aumiller i Stanisław Łyżwiński.

Goście otrzymali pierwsze publikacje, które ukazały się nakładem Instytutu - wśród nich m.in. "Słowa do Narodu" ks. Jerzego Popiełuszko oraz "Do Solidarności. Rady i wskazania" kard. Stefana Wyszyńskiego. Goście dostali też "Druki wpłat miesięcznych" na rzecz Instytutu.

Uczestnicy gali obejrzeli m.in. film przypominający działalność prałata w latach 80., w którym wypowiadał się m.in. Jacek Kurski, a także film o pontyfikacie Ojca św. Jana Pawła II.

Instytut ma formę fundacji finansowanej przez prywatnych darczyńców. Jego siedziba mieści się w budynku na Saskiej Kępie w Warszawie. W radzie programowej Instytutu - jak wielokrotnie podkreślał jego prezes Mariusz Olchowik - zasiadają znane osoby, m.in. politycy, biznesmeni, naukowcy i duchowni. Wśród nich jest proboszcz parafii Św. Katarzyny w Warszawie ks. Józef Maj. Pozostałe nazwiska nie są znane.

Wiadomo jedynie, że do udziału w radzie programowej Instytutu zaproszono m.in. biznesmenów Ryszarda Krauze i Zbigniewa Niemczyckiego, abp. Sławoja Leszka Głódzia, piosenkarkę Halinę Frąckowiak, kapelana Rodzin Katyńskich ks. Zdzisława Peszkowskiego, b. działaczkę "Solidarności" Annę Walentynowicz, dziennikarza Rafała Ziemkiewicza, boksera Dariusza Michalczewskiego i biznesmena Romana Kluskę.

Prezesem Instytutu jest b. ministrant parafii św. Brygidy w Gdańsku Mariusz Olchowik, który kształcił się na wydziale prawa Uniwersytetu Warszawskiego i utworzonej przez dyrektora Radia Maryja o. Tadeusza Rydzyka Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.

Prałat Jankowski urodził się w 1936 roku w Starogardzie Gdańskim. Był kapelanem "Solidarności". Jego plebania była w latach 80. miejscem spotkań opozycjonistów.

W ostatnich latach działalność prałata Jankowskiego wzbudzała wiele kontrowersji - m.in. jego antysemickie wypowiedzi. We wrześniu 2004 r. ks. Jankowski nie podporządkował się wezwaniu metropolity gdańskiego do zrzeczenia się probostwa. W listopadzie 2004 r. abp Gocłowski wydał w tej sprawie dekret. Wypomniał w nim prałatowi, że uczynił z ambony "trybunę polityczną", wygłaszając poglądy "nieodzwierciedlające stosunek Kościoła do niektórych ważnych problemów istniejących w relacjach między ludźmi".

Metropolita zaproponował ks. Jankowskiemu przejście do Centrum Ekumenicznego św. Brygidy w Gdańsku-Oliwie, którego prałat jest współzałożycielem, lub pozostanie w parafii św. Brygidy w charakterze księdza-rezydenta. Prałat ostatecznie pozostał w parafii, złożył jednak rekurs (odwołanie) od dekretu abp. Gocłowskiego. Stolica Apostolska zatwierdziła odwołanie prałata z funkcji proboszcza parafii św. Brygidy.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)